| Payment Terms | L/C、T/T |
| Supply Ability | 1000units per month |
| Max Load Quantity(cells) | 495g |
| Battery Type | Liquid |
| Cycle Life | 1500 cycles |
| Dimension (L*W*H) | 480*320*185(MM) |
| Application | Electric Bicycles/Scooters |
| Weight | 40kg(88.18lb) |
| Operating Temperature(℃) | 0-55℃(0-99℉) |
| Cathode Materials | LiFePO4 |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 72V 75Ah |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
View Detail Information
Explore similar products
60V 75Ah LiFePO4 Battery Pack for Electric Bicycles/Scooters 80A BMS UN38.3 CE
72V 75Ah LiFePO4 Battery 5760Wh for E-Bikes/Scooters 1500 Cycles 0-55 Operating
Rechargeable 60V 50Ah LiFePO4 Battery Pack 2C Discharge For Electric Bicycles
Ultra Large Capacity 60V 100Ah LiFePO4 Battery for Electric Bicycles/Scooters
Product Specification
| Payment Terms | L/C、T/T | Supply Ability | 1000units per month |
| Max Load Quantity(cells) | 495g | Battery Type | Liquid |
| Cycle Life | 1500 cycles | Dimension (L*W*H) | 480*320*185(MM) |
| Application | Electric Bicycles/Scooters | Weight | 40kg(88.18lb) |
| Operating Temperature(℃) | 0-55℃(0-99℉) | Cathode Materials | LiFePO4 |
| Brand Name | BTR | Model Number | 72V 75Ah |
| Place of Origin | China | Certification | CE、ISO、UN38.3 |
CQBAT Technology Co., Limited - Established in 2023, is a national Specialized, Sophisticated, Innovative Enterprise focusing on new energy power batteries.
We own a 500-acre industrial park covering R&D, production, recycling and remanufacturing, and cooperate with Central South University on advanced battery technologies. We specialize in lithium-ion, solid-state, sodium-ion and modular maintenance-free batteries for electric two/three-wheelers, low-speed vehicles and agricultural machinery.
Our products feature long cycle life, ultra-low temperature resistance, high safety and easy installation, supported by smart BMS and IoT monitoring. All are certified with CE, UN38.3, MSDS, ISO9001 and insured with 300 million RMB product liability.
We support OEM/ODM, flexible MOQ, on-time delivery and a complete after-sales system. With a full closed-loop industrial chain, we provide reliable, compliant and cost-effective power solutions for global partners.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2025
Total Annual:
10000000-90000000
Employee Number:
100~999
Ecer Certification:
Verified Supplier
Chongqing Battery Technology Co., Ltd. ("Battery") Chongqing Battery Technology Co., Ltd. ("Battery") is an important part of the Battery New Energy industry chain. Battery focuses on new energy application scenarios for low-speed power and energy storage. Currently, the company has develope... Chongqing Battery Technology Co., Ltd. ("Battery") Chongqing Battery Technology Co., Ltd. ("Battery") is an important part of the Battery New Energy industry chain. Battery focuses on new energy application scenarios for low-speed power and energy storage. Currently, the company has develope...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!