| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 2000 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Wooden box, size is 2.65*1.95*1m, about 5.2 CBM |
| Material | pe |
| Diameter | 2.5m |
| Height | 2.5m |
| Indoor Area | 4.9 square meters |
| PC Panel | 6pcs |
| Weight | 130 kg |
| Capacity | 12 l |
| Model | type s |
| Color | Black |
| Durable | Yes |
| Reliable | Yes |
| Customizable | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Brand Name | GE |
| Model Number | s |
| Certification | ce |
| Place of Origin | Shanghai, China |
View Detail Information
Explore similar products
Insulated Glass Energy Efficient Insulated Glass Bubble Microcontroller Based
Programmable Garden Bubble Tent 360 Degree Rain Zero Maintenance
Surge Protection Weather Resistance Clear Plastic Weather Resistance Clear
Continuous Operation High Toughness Prefabricated Garden Bubble Tent
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 2000 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Wooden box, size is 2.65*1.95*1m, about 5.2 CBM |
| Material | pe | Diameter | 2.5m |
| Height | 2.5m | Indoor Area | 4.9 square meters |
| PC Panel | 6pcs | Weight | 130 kg |
| Capacity | 12 l | Model | type s |
| Color | Black | Durable | Yes |
| Reliable | Yes | Customizable | Yes |
| Waterproof | Yes | Brand Name | GE |
| Model Number | s | Certification | ce |
| Place of Origin | Shanghai, China | ||
| High Light | Advanced Rainproof Professional Model ,Smart Rainproof Commercial Grade ,Premium Rainproof Industrial Design | ||
PC House Waterproof And Rainproof PC Igloo Garden Clear Dome Tents Garden Bubble Tent
It is technologies that keep a company stands out from other competitors.Silk Road Enterprise will focus on improving our currently-used manufacturing technologies and will never stop innovating and developing our own core technologies. We hope that one day we will become the unicorn in the industry.
SHANGHAI OUTSTANDING TECHNOLOGY CO., LIMITED, as an innovative high-tech enterprise,always focused on product improvement and development. We have successfully developed various types of PC transparent dome house,which has sold to the global markets. As the increasing of PC transparent dome house selling, we received good feedback, and our customers believed that this type of product could meet their own needs. Thanks to our creative designers,Silk Road Enterprise has the appearance which is designed to catch up with the latest industry trend. Adopting durable and eco-friendly raw materials which have passed the tests of our QC inspectors.
| Product Name | PC House Waterproof And Rainproof PC Igloo Garden Clear Dome Tents Garden Bubble Tent |
| Indoor Area | 4.9 square meters |
| Dimension | Diameter is 2.5cm, height 2.5m, weight is 130kg |
| Connectable | Yes, each size can be connected with each other |
| Main Material | Polycarbonate (PC) - Imported from Bayer (Germany) |
| UV Resistance | 100% UV resistance |
| Door and Window | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Curtain | Blackout fabric - Velvet |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park |
| Lifetime | >30 Years |
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ:
Q: Are you factory?
A: Yes, we are factory.
Q: Why do I need to know the use of bubble house and local climate?
A: To know the use of bubble house and local weather, I can provide you with advice better, and it is very useful for our designer's work.
Q: Can I put my logo on the bubble house?
A: Sure, we accept all the customized service.
Q: Whether your bubble house can be convenient to install and remove?
A: Our tent is very convenient to install and remove, and it could be flexible to use in a variety of occasions.
Q: Do your bubble house is safe and solid?
A: Yes, our tents can resist wind 12 level, absolutely safe and reliable.
Q:Do your products have certifications?
A: Our bubble house product has passed the engineering tests and have SGS certificates, Including low temperature bending resistance certification, UV-resistant and certification 650gsm-B1 flame retardant certification.
If you need additional certificates, please contact me and we will try our best to assist you.
Sincerely cooperate with you.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
15 million-18 million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!