| Packaging Details | Wooden carton |
| Delivery Time | 4-5 working days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1200 / month |
| After-sale Service | Online Technical Support |
| LED Light | Yes |
| Application | Farmhouse |
| Package | Wooden Carton |
| Window | 1pc Aluminium Window |
| Sunshade | Yes, Any Color Is Ok For Us |
| Design Style | Contemporary |
| Material | pe |
| Weight | 290 kg |
| Current | 20 a |
| Model | ISO2020 |
| Color | Black |
| Customizable | Yes |
| Sound Insulation | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| Brand Name | GE |
| Model Number | ISO2020 |
| Place of Origin | China |
| Certification | ce |
View Detail Information
Explore similar products
UV Resistance Garden Dome Tent Resistance Garden Dome Oil and Gas
4 0m Garden Outdoor Bubble Tents ETL Listed Test Equipment Energy Management
Prefab Glamping Dome Prefab Glamping Dome Diameter 5m Waterproof Compact
Aluminium Frame UV Outdoor Bubble Tents Network Integration High Stability
Product Specification
| Packaging Details | Wooden carton | Delivery Time | 4-5 working days |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1200 / month |
| After-sale Service | Online Technical Support | LED Light | Yes |
| Application | Farmhouse | Package | Wooden Carton |
| Window | 1pc Aluminium Window | Sunshade | Yes, Any Color Is Ok For Us |
| Design Style | Contemporary | Material | pe |
| Weight | 290 kg | Current | 20 a |
| Model | ISO2020 | Color | Black |
| Customizable | Yes | Sound Insulation | Yes |
| Heat Resistant | Yes | Brand Name | GE |
| Model Number | ISO2020 | Place of Origin | China |
| Certification | ce | ||
| High Light | Custom Large Series Solution ,Outdoor Large Shelter Design ,Modular Large Building System | ||
Outdoor Bubble Tents are designed with a contemporary style, and feature a PC dome that is perfect for camping or outdoor activities. Each tent comes with an attractive wooden carton package, and with a sunshade that can be customized to any color you like. We stand by our product with a warranty of more than 5 years, and offer online technical support for after-sale service. Whether you are looking for a unique camping experience, or just want to enjoy nature with a stylish and comfortable bubble tents, Outdoor Bubble Tents are the perfect choice!
We are find dealers, can accept OEM & ODM!!!
Product Detail:
| Product Name | 360° Transparent Dome House - Silk Road Enterprise |
| Dimension | Diameter is 5.0m, height is 3.1m, weight is 290kg |
| Connectable | Yes, each size can be connected with each other |
| Main Material | Polycarbonate (PC) - Imported from Bayer (Germany) |
| UV Resistance | 99.9% UV resistance |
| Door | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Window | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Curtain | Blackout fabric - Velvet |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park |
| Package Size | 3.65*2.15*1.35m, about 10.6 CBM |
| Lifetime | >20 Years |
Product Characteristic:
1. Temperature of -40℃ - + 120℃, not afraid of heat or cold.
2. Wind & Rain Resistance, capable of withstanding a super typhoon.
3. Sound insulation of 26 dB, no noise interference.
4. Self extinguishing after leaving the fire for 15s, without safety hazards.
5. 99.9% UV protection, effectively isolate UV without worrying about sun damage.
6. PC panel is safe and environmentally friendly, non-toxic and odorless.
Why choose us?
1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10 year warranty.
5. Accept OEM&ODM.
FAQ:
Q: Are you a factory?
A: Yes, we are factory in Shanghai, China with more then 10 years.
Q: What kind of services can you provide?
A: 1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10-year warranty.
Q: What certifications or patents do you have for your products?
A: Have over 20 appearance patents or utility patents.
Dome house has CE certification, ISO2020, and SGS RoHS.
PC materials have fire performance reports, physical performance reports, combustion performance reports and wind resistance performance reports.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
15 million-18 million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!