| Packaging Details | Wooden carton |
| Delivery Time | 4-5 working days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000 / month |
| After-sale Service | Online Technical Support |
| Design Style | Contemporary |
| Material | pe |
| Sunshade | Yes, Any Color Is Ok For Us |
| Product Type | Green Houses |
| Application | Farmhouse |
| Window | 1pc Aluminium Window |
| Package | Wooden Carton |
| Weight | 130 kg |
| Current | 20 a |
| Model | ISO2020 |
| Color | Green |
| Durable | Yes |
| Sound Insulation | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| Brand Name | GE |
| Model Number | ISO2020 |
| Place of Origin | China |
| Certification | ce |
View Detail Information
Explore similar products
UV Resistance Garden Dome Tent Resistance Garden Dome Oil and Gas
4 0m Garden Outdoor Bubble Tents ETL Listed Test Equipment Energy Management
Prefab Glamping Dome Prefab Glamping Dome Diameter 5m Waterproof Compact
Aluminium Frame UV Outdoor Bubble Tents Network Integration High Stability
Product Specification
| Packaging Details | Wooden carton | Delivery Time | 4-5 working days |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 2000 / month |
| After-sale Service | Online Technical Support | Design Style | Contemporary |
| Material | pe | Sunshade | Yes, Any Color Is Ok For Us |
| Product Type | Green Houses | Application | Farmhouse |
| Window | 1pc Aluminium Window | Package | Wooden Carton |
| Weight | 130 kg | Current | 20 a |
| Model | ISO2020 | Color | Green |
| Durable | Yes | Sound Insulation | Yes |
| Heat Resistant | Yes | Brand Name | GE |
| Model Number | ISO2020 | Place of Origin | China |
| Certification | ce | ||
| High Light | 2.5m LED Backlight Dome ,2.5m 360° View Dome ,LED Backlight and 360° View Design | ||
PC dome tents are the perfect camping solution for outdoor enthusiasts. Our outdoor bubble tents feature a contemporary design style that looks great in any farmhouse. The dome tents are made of durable PC materials and feature a 1pc aluminium window for ventilation. The package includes a wooden carton for your convenience, and a LED light to make your camping experience even better. With these PC dome tents, you can enjoy a comfortable and memorable camping experience with friends and family.
We are find dealers, can accept OEM & ODM!!!
Product Detail:
| Product Name | 360° Transparent Dome House - Silk Road Enterprise |
| Dimension | Diameter is 2.5m, height is 2.5m, weight is 130kg |
| Connectable | Yes, each size can be connected with each other |
| Main Material | Polycarbonate (PC) - Imported from Bayer (Germany) |
| UV Resistance | 99.9% UV resistance |
| Door | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Window | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Curtain | Blackout fabric - Velvet |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park |
| Package Size | 2.65*1.95*1m, about 5.2 CBM |
| Lifetime | >20 Years |
Product Characteristic:
1. Temperature of -40℃ - + 120℃, not afraid of heat or cold.
2. Wind & Rain Resistance, capable of withstanding a super typhoon.
3. Sound insulation of 26 dB, no noise interference.
4. Self extinguishing after leaving the fire for 15s, without safety hazards.
5. 99.9% UV protection, effectively isolate UV without worrying about sun damage.
6. PC panel is safe and environmentally friendly, non-toxic and odorless.
Why choose us?
1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10 year warranty.
5. Accept OEM&ODM.
FAQ:
Q: Are you a factory?
A: Yes, we are factory in Shanghai, China with more then 10 years.
Q: What kind of services can you provide?
A: 1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10-year warranty.
Q: What certifications or patents do you have for your products?
A: Have over 20 appearance patents or utility patents.
Dome house has CE certification, ISO2020, and SGS RoHS.
PC materials have fire performance reports, physical performance reports, combustion performance reports and wind resistance performance reports.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
15 million-18 million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!