| Packaging Details | Wooden carton |
| Delivery Time | 3-5 working days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000 / month |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park |
| Weight | 370 kg |
| Package Size | 3.95*2.15*1.45m, About 12.3 CBM |
| Package | Wooden Carton |
| Color | Black |
| Material | aluminum |
| Lifespan | ≥10 Years |
| Shape | Geodesic Dome |
| Current | 20 a |
| Model | ISO2020 |
| Sound Insulation | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| Brand Name | GE |
| Model Number | ISO2020 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CB |
View Detail Information
Explore similar products
Hall Effect Technology 6m Geodesic Dome Outdoor Diameter 5m Energy Management
Shielded Heavy Duty Giant Clear Bubble Tent Heavy Duty Giant
Low Leakage Polycarbonate Flexible Convenient 6m Geodesic Dome
Fire Proof Garden Transient Voltage Suppression Fire Proof Garden Igloo Bubble
Product Specification
| Packaging Details | Wooden carton | Delivery Time | 3-5 working days |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 2000 / month |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park | Weight | 370 kg |
| Package Size | 3.95*2.15*1.45m, About 12.3 CBM | Package | Wooden Carton |
| Color | Black | Material | aluminum |
| Lifespan | ≥10 Years | Shape | Geodesic Dome |
| Current | 20 a | Model | ISO2020 |
| Sound Insulation | Yes | Heat Resistant | Yes |
| Brand Name | GE | Model Number | ISO2020 |
| Place of Origin | China | Certification | CB |
| High Light | Aluminum Frame Plus Clear View Features ,Aluminum Frame and CE Certified Design ,Aluminum Frame Plus CE Certified Features | ||
Our 6m Geodesic Dome is made of PC and aluminum, offering a great combination of strength and transparency. This Igloo Dome Tent has an approximate lifespan of 10 years, and has a total weight of 370kg. Its package size is 3.95*2.15*1.45m, or about 12.3 CBM. It is an ideal choice for outdoor activities, due to its transparent design which allows natural light to fill up the inside of the tent. This Dome Igloo Tent is suitable for a variety of occasions, such as camping, beach parties, weddings, and more. Its Geodesic Dome shape is both aesthetically pleasing and structurally sound. Moreover, this Transparent Igloo Tent is easy to set up, without any heavy tools.
We are find dealers, can accept OEM & ODM!!!
Product Detail:
| Product Name | 360° Transparent Dome House - Silk Road Enterprise |
| Dimension | Diameter is 6.0m, height is 3.3m, weight is 370kg |
| Connectable | Yes, each size can be connected with each other |
| Main Material | Polycarbonate (PC) - Imported from Bayer (Germany) |
| UV Resistance | 99.9% UV resistance |
| Door | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Window | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Curtain | Blackout fabric - Velvet |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park |
| Package Size | 3.95*2.15*1.45m, about 12.3 CBM |
| Lifetime | >20 Years |
Product Characteristic:
1. Temperature of -40℃ - + 120℃, not afraid of heat or cold.
2. Wind & Rain Resistance, capable of withstanding a super typhoon.
3. Sound insulation of 26 dB, no noise interference.
4. Self extinguishing after leaving the fire for 15s, without safety hazards.
5. 99.9% UV protection, effectively isolate UV without worrying about sun damage.
6. PC panel is safe and environmentally friendly, non-toxic and odorless.
Why choose us?
1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10 year warranty.
5. Accept OEM&ODM.
FAQ:
Q: Are you a factory?
A: Yes, we are factory in Shanghai, China with more then 10 years.
Q: What kind of services can you provide?
A: 1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10-year warranty.
Q: What certifications or patents do you have for your products?
A: Have over 20 appearance patents or utility patents.
Dome house has CE certification, ISO2020, and SGS RoHS.
PC materials have fire performance reports, physical performance reports, combustion performance reports and wind resistance performance reports.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
15 million-18 million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!