| Packaging Details | Wooden carton |
| Delivery Time | 3-5 working days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000 / month |
| Shape | Round |
| OEM/ODM | Available |
| MOQ | 1 Piece |
| Material | pe |
| Package | Wooden Carton |
| Product Name | Glamping Bubble Tent |
| Application | Outdoor Camping, Party, Wedding, Event, Etc. |
| Color | red |
| Weight | 160 kg |
| Current | 20 a |
| Model | ISO2020 |
| High Quality | Yes |
| Sound Insulation | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| Brand Name | GE |
| Model Number | ISO2020 |
| Place of Origin | China |
| Certification | ce |
View Detail Information
Explore similar products
Diameter 5 5m Small Microcontroller Based Glamping Bubble Tent
ISO 100 UV ISO Glamping Bubble HVAC Synchronous Rectification
Eco Friendly Igloo Recyclable Glamping Bubble Tent PSE Approved
Diameter Glamping Bubble Diameter 5m Polycarbonate Waterproof High Accuracy
Product Specification
| Packaging Details | Wooden carton | Delivery Time | 3-5 working days |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 2000 / month |
| Shape | Round | OEM/ODM | Available |
| MOQ | 1 Piece | Material | pe |
| Package | Wooden Carton | Product Name | Glamping Bubble Tent |
| Application | Outdoor Camping, Party, Wedding, Event, Etc. | Color | red |
| Weight | 160 kg | Current | 20 a |
| Model | ISO2020 | High Quality | Yes |
| Sound Insulation | Yes | Heat Resistant | Yes |
| Brand Name | GE | Model Number | ISO2020 |
| Place of Origin | China | Certification | ce |
| High Light | Advanced Party Professional Model ,Smart Party Commercial Grade ,Premium Party Industrial Design | ||
Our Glamping Bubble Tent is a luxury and unique transparent dome home that is perfect for outdoor camping, party, wedding, event, etc. It is made of high quality PC (polycarbonate) and aluminium materials, providing a strong and stable structure and a comfortable stay. It is also equipped with a wide range of amenities such as an air conditioner, a heater, comfortable bedding and much more. It is available in various sizes and colors to suit different requirements. Moreover, OEM/ODM services are also available. It has become increasingly popular and is referred to as PC Dome House, Hotel Dome Tent, and other names.
We are find dealers, can accept OEM & ODM!!!
Product Detail:
| Product Name | 360° Transparent Dome House - Silk Road Enterprise |
| Dimension | Diameter is 3.0m, height is 2.3m, weight is 160kg |
| Connectable | Yes, each size can be connected with each other |
| Main Material | Polycarbonate (PC) - Imported from Bayer (Germany) |
| UV Resistance | 99.9% UV resistance |
| Door | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Window | Aluminum alloy with powder coating treatment |
| Curtain | Blackout fabric - Velvet |
| Application | Hotel, Villa, Mall, Sports Venues, Leisure Facilities, Park |
| Package Size | 2.65*1.95*1m, about 5.2 CBM |
| Lifetime | >20 Years |
Product Characteristic:
1. Temperature of -40℃ - + 120℃, not afraid of heat or cold.
2. Wind & Rain Resistance, capable of withstanding a super typhoon.
3. Sound insulation of 26 dB, no noise interference.
4. Self extinguishing after leaving the fire for 15s, without safety hazards.
5. 99.9% UV protection, effectively isolate UV without worrying about sun damage.
6. PC panel is safe and environmentally friendly, non-toxic and odorless.
Why choose us?
1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10 year warranty.
5. Accept OEM&ODM.
FAQ:
Q: Are you a factory?
A: Yes, we are factory in Shanghai, China with more then 10 years.
Q: What kind of services can you provide?
A: 1. Provide the most competitive prices.
2. Provide the detailed installation information.
3. Spot supply, timely delivery.
4. Provide a 10-year warranty.
Q: What certifications or patents do you have for your products?
A: Have over 20 appearance patents or utility patents.
Dome house has CE certification, ISO2020, and SGS RoHS.
PC materials have fire performance reports, physical performance reports, combustion performance reports and wind resistance performance reports.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
15 million-18 million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd. was established in 2017,And located in Shanghai Pudong Area. Silk Road Enterprise embarked on PC industry since 1998 ,with rich experience of the material and dome house’ production,design and development. All the materia...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!