China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  1. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  2. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  3. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  4. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  5. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  6. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  7. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  8. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  9. China DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
DUWAI CH3-10KV/180 high-voltage epoxy resin contact box is specifically
  1. MOQ: 3PCS
  2. Price: USD8.56-10.23/PCS
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 100PCS
Delivery Time 7-10days
Packaging Details Cartons
Product name H.V Contact Box
Product Model CH3-10Q/180 1250A
Rated Voltage 12KV
Application Cabinet
Material Epoxy resin
Insert Brass/Steel
Rated Current 1250A
Brand Name DOWE
Model Number CH3-10Q 180
Certification CE,ROHS,REACH
Place of Origin Zhejiang, China
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100PCS
Delivery Time 7-10days Packaging Details Cartons
Product name H.V Contact Box Product Model CH3-10Q/180 1250A
Rated Voltage 12KV Application Cabinet
Material Epoxy resin Insert Brass/Steel
Rated Current 1250A Brand Name DOWE
Model Number CH3-10Q 180 Certification CE,ROHS,REACH
Product Description:
DUWAI CH3-10KV/180 high voltage epoxy resin contact box is specially designed for 1250A switchgear applications.
  • Suitable for rated currents 1250A and 10kV high-voltage systems, with strong current-carrying capacity and stable performance.
Model Number CH3-10Q 180
Material Epoxy resin
Color Red
Product Name Insulation Insulator
Rated Voltage 10KV
Tensile Strength 8000N
Operating Temperature -30℃~45℃
Current 180A-1250A
Type High Voltage Contact Box
Application Distribution Box, Switch gear, Capacitor......
Certificate CE,SGS,ROHS,ELV,REACH
Specification:
Company Profile:
-Professionalism
-Product Quality
-Service
Certifications:
Packing & Delivery:
Support and Services:
FAQ:
1. who are we?
2. how can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
3.what can you buy from us?
H.V Insualtor,Insulation Bushing,Busbar Insulator,Standoff Insulator,Busbar Clamp
4. why should you buy from us not from other suppliers?
80% produced by DOWE