China DF52-8P-0.8C Auto Wiring Harness 0.8mm Pitch Connector UL10064 32 Awg
  1. China DF52-8P-0.8C Auto Wiring Harness 0.8mm Pitch Connector UL10064 32 Awg
  2. China DF52-8P-0.8C Auto Wiring Harness 0.8mm Pitch Connector UL10064 32 Awg
  3. China DF52-8P-0.8C Auto Wiring Harness 0.8mm Pitch Connector UL10064 32 Awg
  4. China DF52-8P-0.8C Auto Wiring Harness 0.8mm Pitch Connector UL10064 32 Awg
DF52-8P-0.8C Auto Wiring Harness 0.8mm Pitch Connector UL10064 32 Awg
  1. MOQ: 20
  2. Price: USD0.88~6.88
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C, T/T,Paypal, Western Union,
Supply Ability 10000pcs
Delivery Time Shipped in 3 days after payment
Brand Name: RY
Pin 8pin
Application: Electronic
1 Connector: DF52-8p-0.8c
2 connector: DF52-8p-0.8c
Length: Customized
Samples: Available
Wire: custom
Brand Name RY
Model Number RY-df52-08
Certification CE,ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C, T/T,Paypal, Western Union, Supply Ability 10000pcs
Delivery Time Shipped in 3 days after payment Brand Name: RY
Pin 8pin Application: Electronic
1 Connector: DF52-8p-0.8c 2 connector: DF52-8p-0.8c
Length: Customized Samples: Available
Wire: custom Brand Name RY
Model Number RY-df52-08 Certification CE,ROHS
Place of Origin China
High Light custom cable assemblies electronic wiring harness
DF52-8P-0.8C 0.8mm Pitch Connector UL10064 32awg Wire Harness For Device'S
Electrical Characteristics
Connector Type
Plug, Receptacle, Contact
Cable Assembly
Yes
Number of Positions
Number of Rows (Interface)
1
Mounting Pitch
0.8 mm
Contact Pitch
0.8 mm
Rated Current
1.2, 1.5, 2, 2.5, 3 A
Rated Voltage (AC)
AC 100 V
Rated Voltage (DC)
DC 100 V
Mating/Unmating Cycles
10, 20
Mounting Style
SMT
Connector Orientation
Straight, Right angle
Mounting Side
Standard on-Board
Contact Plating
Tin
Wire Termination Method
Crimping
Recommended Wire Type
Discrete wire
 Wire Size (AWG)
AWG , 32
Cable
UL10064
Operating Temperature (Max.)
85 ℃
Operating Temperature (Min.)
-55, -40 ℃
Wire Harness Applications:
1. Wire Harness for LCD
2. Wire Harness for Display
3. Wire Harness for Advertising machine
4. Wire Harness for Monitoring
5. Wire Harness for Back projection
6. Wire Harness for HDD
7. Wire Harness for tablet PC
Product Details:
Our Company:
Our advantages:
1. Quality control:most of products have UL CE ROHS, certificate. ISO9001:2008.
2. Low MOQ:5pcs/10pcs/20pcs/50pcs,depends on different items.
3. Fast Delivery Time :2~15 days, On-Time Delivery.
4. 1 Year Warranty.
5. OEM/ODM service.
6. We are available with Trade Assurance, you'll enjoy:
   •100% product quality protection
   •100% on-time shipment protection
   •100% payment protection for your covered amount
FAQ:
1. When can I ?
2. How can I get a sample to check your quality?
After price confirmation, you can require for samples to check our quality.
3. How long can I expect to get the sample?
4. Can you do the design for us?
5. What is your terms of delivery?
Company Details
Bronze Gleitlager
Bronze Sleeve Bushings
 and
Graphite Plugged Bushings
 from Quality China Factory
  • Business Type:
    Manufacturer,Exporter,Seller
  • Year Established:
  • Total Annual:
    2.5 Million-5 Million
  • Employee Number:
  • Ecer Certification:
    Verified Supplier
+ Read More
Get in touch with us
  • Reach Us
  • Zhangjiagang RY Electronic CO.,LTD
  • 3F Building 4, No. 18 Longtanwan Road, Hexing Town, Zhangjiagang 215626,China