China 40P EDP Cable 20679-040T-01 0.4mm Pitch horizontal mating type Customize OEM/ODM
  1. China 40P EDP Cable 20679-040T-01 0.4mm Pitch horizontal mating type Customize OEM/ODM
  2. China 40P EDP Cable 20679-040T-01 0.4mm Pitch horizontal mating type Customize OEM/ODM
  3. China 40P EDP Cable 20679-040T-01 0.4mm Pitch horizontal mating type Customize OEM/ODM
  4. China 40P EDP Cable 20679-040T-01 0.4mm Pitch horizontal mating type Customize OEM/ODM
40P EDP Cable 20679-040T-01 0.4mm Pitch horizontal mating type Customize OEM/ODM
  1. MOQ: quantity can be negotiable
  2. Price: Most favorable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C, T/T,Paypal, Western Union,
Supply Ability 10000000pcs / Month
Delivery Time Shipped in 3-9 days after payment
Packaging Details PE inner, carton outer
Contact Pitch: 0.40 Mm
Height: 1.10 Max
Depth: 6.20 Mm
Width Formula: 6.95+(0.4*?p) Mm
Pin Count: 20 30 40 50
Length: Customize
Brand Name RY
Model Number 20241113
Certification CE,ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C, T/T,Paypal, Western Union, Supply Ability 10000000pcs / Month
Delivery Time Shipped in 3-9 days after payment Packaging Details PE inner, carton outer
Contact Pitch: 0.40 Mm Height: 1.10 Max
Depth: 6.20 Mm Width Formula: 6.95+(0.4*?p) Mm
Pin Count: 20 30 40 50 Length: Customize
Brand Name RY Model Number 20241113
Certification CE,ROHS Place of Origin China
Mating Direction Horizontal
Contact pitch 0.40 mm
Height 1.10 Max
Depth 6.20 mm
Width Formula 6.95+(0.4*?p) mm
Pin count 20 30 40 50
Micro-Coaxial Cable (AWG) #38 #40 #42 #44 #46
Discrete Cable #34 #36 #38 #39 #40 #42 #44 #46
Current rating 0.1A AC/DC [AWG #44] per contact/up to 50 contacts 0.24A AC/DC [AWG #42] per contact/up to 50 contacts 0.3A AC/DC [AWG #40] per contact/up to 50 contacts 0.5A AC/DC [AWG #38] per contact/up to 18 contacts 0.8A AC/DC [AWG #36] per contact/up to 6 contacts 1.0A AC/DC [AWG #34] per contact/up to 6 contacts
Mechanical lock Yes
Full shielding (ZenShield®) Yes
Our Company:
Our advantages:
1. Quality control:most of products have UL CE ROHS, certificate. ISO9001:2008.
2. Low MOQ:5pcs/10pcs/20pcs/50pcs,depends on different items.
3. Fast Delivery Time :2~15 days, On-Time Delivery.
4. Good After-Sales Service: we could offer technical support or return service in short time.
5. 1 Year Warranty.
6. OEM/ODM service.
7. You'll enjoy:
•100% product quality protection
•100% on-time shipment protection
•100% payment protection for your covered amount
FAQ:
• Q: Can I get some samples?
• Q: What’s the delivery time?
A: It usually takes about 1- 3 days to produce samples.
It usually takes about 3-7 days to produce the products.
• Q: What’s your payment term?
A: We usually accept PAYPAL,T/T as the main payment term, and other payments can also be negotiated.
• Q: Quality problems?
A: If there is any quality problem or question, we could offer technical support or return service .
• Q: What other guarantees are there?
• Q: How to contact us?
Company Details
Bronze Gleitlager
Bronze Sleeve Bushings
 and
Graphite Plugged Bushings
 from Quality China Factory
  • Business Type:
    Manufacturer,Exporter,Seller
  • Year Established:
    2016
  • Total Annual:
    2.5 Million-5 Million
  • Employee Number:
    100~200
  • Ecer Certification:
    Verified Supplier
+ Read More
Get in touch with us
  • Reach Us
  • Zhangjiagang RY Electronic CO.,LTD
  • 3F Building 4, No. 18 Longtanwan Road, Hexing Town, Zhangjiagang 215626,China