| Cutting Scope | 1500*900mm |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
Template Cutter Machine with Tungsten Steel Blade and Vacuum Adsorption for
Garment Template Cutting Made Fast and Easy with Flatbed PVC Acrylic Board
9015 Smart Template Cutter Machine with 1500x900mm Cutting Scope 500-1800mm/s
1500x900mm Cutting Scope 500-1800mm/s Cutting Speed All Aluminum Countertops
Product Specification
| Cutting Scope | 1500*900mm | Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | KAEMI or GM | ||
| High Light | PVC acrylic epoxy resin cutter ,flatbed cutter for milling ,1500x900mm template cutter machine | ||
CAD Garment PVC Acrylic Epoxy Resin Sheet Board Milling Cutting Machine Flatbed Cutter
| Model | GM-1509M3 | GM-1512M3 | GM1812M3 |
|---|---|---|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1500×900mm | 1500×1200mm | 1800×1200mm |
| Overall Dimension (mm) | 1900×1450×1100 | 1900×1750×1100 | 2200×1750×1100 |
| Product Features | Compatible with various CAD softwares; Design while the machine is cutting |
| Cutting Speed | 500-1500mm/s |
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm |
| Cutting Materials | PVC, PP, POM, Acrylic, PET, Kraft, etc |
| Processing Methods | Mill, Cut, Drill, Plot |
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen |
| Repeatability Precision | ≤0.01mm |
| Software Resolution | 0.025mm/0.01mm/0.1mm (Optional) |
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet |
| Buffer Memory Size | 1M/8M/32M (Can buffer more than 1 page) |
| File Formats | DXF/HPGL/GPGL/PLT Formats Compatible |
| Control Panel | 9 Keys and LED Display |
| Driver System | Moons Motor driver; High-accuracy Lead Rail, Double Lead Rail on crossbeam |
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5KW |
| Fuse Value | 30A/35A |
| Working Environment | -30~55℃ or -22~131℉ |
| Fasten | Vacuum/Clamping |
| Mill Motor | 800W/1500W, Water-cooling/Air-cooling, 5000~240000 RPM Inverter |
| Waste Elimination | 220V/1.4KW, Industrial 15L Vacuum Cleaner |
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the industries of clothing, bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing traditional industries with high technology", and is committed to providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage, footwear and other enterprises. Gemei is also a high-tech enterprise and a software enterprise in Hubei Province, an "information port" certification enterprise and an entrepreneurship enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number of software copyright and patent certificates. Based on the profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series of cutting machine combines the essence of Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages of the world's advanced technology and Chinese manufacturing industry.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!