| Condition | New |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Home Use, Retail, Printing Shops, Other, Advertising Company, Other |
| Weight (KG) | 415 |
| Showroom Location | Viet Nam, Indonesia, Pakistan, Bangladesh, South Africa, Kazakhstan, Uzbekistan, Malaysia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, driver and motherboard |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | paper fabric pvc flatbed cutter garment pattern cutting plotter |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | HP45 Ink Box,Tungsten Steel Blade |
| Cutting Scope | 1500*1000mm |
| Cutting Thickness | ≤3mm |
| Cutting Speed | 1200mm/s Max |
| Cutting Machine Size | 2000*1570*1100mm |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI |
View Detail Information
Explore similar products
Dual Head HP45 Tungsten Steel Blade Flatbed Cutter Plotter with 1500x1000mm
Flatbed Cutter Plotter with 1500x1000mm Cutting Scope HP45 Universal Ink Box and
1500x1200mm Flatbed Cutter Plotter with 1200mm/s Cutting Speed and HP45 Ink Box
Paper Pattern Inkjet Flatbed Cutter Plotter , Inkjet Printing Cutting Machine
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Home Use, Retail, Printing Shops, Other, Advertising Company, Other |
| Weight (KG) | 415 | Showroom Location | Viet Nam, Indonesia, Pakistan, Bangladesh, South Africa, Kazakhstan, Uzbekistan, Malaysia |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2022 | Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, driver and motherboard | Warranty | 1 Year |
| Product Name | paper fabric pvc flatbed cutter garment pattern cutting plotter | Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops | Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | HP45 Ink Box,Tungsten Steel Blade | Cutting Scope | 1500*1000mm |
| Cutting Thickness | ≤3mm | Cutting Speed | 1200mm/s Max |
| Cutting Machine Size | 2000*1570*1100mm | Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI | ||
| High Light | aluminum flatbed cutter for garment cutting ,kraft paper fabric PVC cutter plotter ,countertop pattern cutting machine with warranty | ||
| Model | GM-1209P5 | GM-1509P5 | GM-1510P5 | GM-1512P5 |
|---|---|---|---|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1200*900mm | 1500*900mm | 1500*1000mm | 1500*1200mm |
| Overall Dimension (mm) | 1700*1570*1100 | 2000*1570*1100 | 2000*1570*1100 | 2000*1770*1100 |
| Max Speed | 1200mm/s | 1200mm/s | 1200mm/s | 1200mm/s |
| Materials Fasten | Vacuum Adsorption | |||
| Maximum Cutting Thickness | 2mm | |||
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc | |||
| Printing Speed | 60m²/h | |||
| Plot/Cut Tool | HP45 Ink Box, Tungsten Steel Blade | |||
| Precision | ≤0.01mm | |||
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet; Shared Folder Print in LAN | |||
| File Formats | HPGL (Compatible with Domestic and International CAD Online) | |||
| Control Panel | 9 Keys and LED Display (Chinese and English Switch) | |||
| Motor/Driver | High Performance 3 Phase Step-motor | |||
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz | |||
| Working Environment | Temperature: -30~50℃ or -22~122℉; Humidity: 10%--95% RH | |||
| Paper Thickness | 150g-500g/m² | |||
| Application Areas | Garment, Shoes-Making, Bags, Furniture, Automobile Decoration, Box Cutting, etc | |||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!