| Condition | New |
| Applicable Industries | Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Construction works , Other, Advertising Company, All Other Fileds Need Cut Cutting or Printing |
| Weight (KG) | 100 |
| Showroom Location | Turkey, Viet Nam, Bangladesh, Cambodia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Mother Board and Drivers |
| Warranty | 1 Year, 1 Year Warranty for Full Machine |
| Product Name | High Pixel Fast Printing 260ml Big Ink Tank Wide CAD Printing Plotter |
| Printing Materials | White Paper,Kraft, etc |
| Paper Size | 2000mm to 2600mm |
| Cutting Size | 1900mm to 2500mm |
| Printing Tool | Contious Big Capacity H801 Ink Catridge |
| Ink Cartridge Type | Continuous Ink Catridge, No Need Replacement, Can Refill the Ink |
| Printing Resolution | 150-600DPI, Optional and Settable on Menu |
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| CAD File Format | HP-GL |
| Model | EP20-190 |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
4 Head CAD Inkjet Plotter Printer with 1650mm to 2050mm Cutting Size and HP45
260ml Big Ink Tank 120spm/h Speed Inkjet Plotter Printer with Continuous Ink
125-200cm CAD Garment Plotter with 2-in-1 Cutter and Black Ink Color 100KG
Inkjet Plotter Printer with 125cm to 220cm Width and Continuous Big Capacity
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Construction works , Other, Advertising Company, All Other Fileds Need Cut Cutting or Printing |
| Weight (KG) | 100 | Showroom Location | Turkey, Viet Nam, Bangladesh, Cambodia |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product | Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Mother Board and Drivers | Warranty | 1 Year, 1 Year Warranty for Full Machine |
| Product Name | High Pixel Fast Printing 260ml Big Ink Tank Wide CAD Printing Plotter | Printing Materials | White Paper,Kraft, etc |
| Paper Size | 2000mm to 2600mm | Cutting Size | 1900mm to 2500mm |
| Printing Tool | Contious Big Capacity H801 Ink Catridge | Ink Cartridge Type | Continuous Ink Catridge, No Need Replacement, Can Refill the Ink |
| Printing Resolution | 150-600DPI, Optional and Settable on Menu | Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| CAD File Format | HP-GL | Model | EP20-190 |
| Place of Origin | Hubei, China | Brand Name | KAEMI or GM |
| High Light | wide CAD inkjet plotter printer ,high resolution plotter printer ,260ml ink tank plotter printer | ||
High-resolution fast printing CAD plotter featuring a 260ml large ink tank system for continuous ink supply. This industrial-grade inkjet plotter delivers exceptional performance for technical drawings and CAD applications.
| Parameter | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
|---|---|---|---|---|
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in Wuhan Linkong Economic Development Zone and specializes in the research, development, production, sales, and service of automation equipment for clothing, bags, and shoes industries. As a high-tech enterprise certified in Hubei Province, Gemei is committed to providing CAM/CAD integrated solutions and has developed numerous cutting machines with software copyright and patent certificates.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!