| Condition | New |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 |
| Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard |
| Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | PVC Acrylic Epoxy Resin Board Milling Cutter Apparel Paper Cutter |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | PVC, PP,POM,Acrylic, PET, Kraft, etc |
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen |
| Cutting Scope | 1500*900mm |
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm |
| Cutting Speed | 500-1800mm/s |
| Cutting Machine Size | 1900*1450*1100mm |
| Applicable Fields or Industries | Clothing,Bags, Handbags,Furniture,Car Decoration,Paper Boxes |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
Template Cutter Machine with Tungsten Steel Blade and Vacuum Adsorption for
Garment Template Cutting Made Fast and Easy with Flatbed PVC Acrylic Board
9015 Smart Template Cutter Machine with 1500x900mm Cutting Scope 500-1800mm/s
1500x900mm Cutting Scope 500-1800mm/s Cutting Speed All Aluminum Countertops
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 | Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard | Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | PVC Acrylic Epoxy Resin Board Milling Cutter Apparel Paper Cutter | Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops | Cutting Materials | PVC, PP,POM,Acrylic, PET, Kraft, etc |
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen | Cutting Scope | 1500*900mm |
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm | Cutting Speed | 500-1800mm/s |
| Cutting Machine Size | 1900*1450*1100mm | Applicable Fields or Industries | Clothing,Bags, Handbags,Furniture,Car Decoration,Paper Boxes |
| Place of Origin | Hubei, China | Brand Name | KAEMI or GM |
| High Light | PVC acrylic epoxy resin board cutter ,dual usage milling cutter for apparel ,paper pattern template cutter machine | ||
Professional dual-purpose milling cutter designed for precision cutting of PVC, acrylic, epoxy resin boards, and apparel paper patterns.
| Model | GM-1509M5 | GM-1512M5 | GM1812M5 |
|---|---|---|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1500*900mm | 1500*1200mm | 1800*1200mm |
| Overall Dimension (mm) | 2000*1570*1100 | 2000*1770*1100 | 2300*1770*1100 |
| Cutting Speed | 500-1800mm/s | ||
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm | ||
| Cutting Materials | PVC, PP, POM, Acrylic, PET, Kraft, etc. | ||
| Processing Methods | Mill, Cut, Drill, Plot | ||
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen | ||
| Repeatability Precision | ≤0.01mm | ||
| Software Resolution | 0.025mm/0.01mm/0.1mm (Optional) | ||
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet | ||
| Buffer Memory Size | 1M/8M/32M (Can buffer more than 1 page) | ||
| File Formats | DXF/HPGL/GPGL/PLT Formats Compatible | ||
| Control Panel | 9 Keys and LED Display | ||
| Driver System | Moons Motor driver; High-accuracy Lead Rail, Double Lead Rail on crossbeam | ||
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5KW | ||
| Fuse Value | 30A/35A | ||
| Working Environment | -30~55℃ or -22~131℉ | ||
| Fasten | Vacuum/Clamping | ||
| Mill Motor | 800W/1500W, Water-cooling/Air-cooling, 5000~240000 RPM Inverter | ||
| Waste Elimination | 220V/1.4KW, Industrial 15L Vacuum Cleaner | ||
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained numerous software copyright and patent certificates. Based on profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series cutting machines combine the essence of Chinese and foreign technologies, closely integrating world's advanced technology with Chinese manufacturing advantages.
Our design philosophy emphasizes "good at core, simple in shape" and we have pioneered continuous drum cutter technology in central China, subsequently developing specialized cutters for the luggage industry and continuous cutting garment sample cutters.
"The competition of enterprises is the competition of talents." GEMEI firmly grasps global manufacturing trends and has established a research and development team composed of doctors, senior engineers, and other high-quality professionals, insisting that "innovation" is the eternal driving force behind GEMEI's development.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!