| Condition | New |
| Applicable Industries | Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Construction works , Other, Advertising Company, All Other Fileds Need Cut Cutting or Printing |
| Weight (KG) | 100 |
| Showroom Location | Turkey, Bangladesh, Cambodia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Mother Board and Drivers |
| Warranty | 1 Year, 1 Year Warranty for Full Machine |
| Product Name | 260ml CAD Fast Inkjet Printing Plotter Garment Plotter |
| Printing Materials | White Paper,Kraft, etc |
| Cutting Size | 1650mm to 2050mm |
| Paper Size | 1700mm to 2100mm |
| Printing Tool | Big 260ml Continuous Ink Tank |
| Ink Cartridge Type | H801 EP20 260ml Big Ink Cartridge |
| Printing Resolution | 150-600DPI, Optional and Settable on Menu |
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| CAD File Format | PLT or DXF, or HPGL |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or OEM |
View Detail Information
Explore similar products
165cm to 205cm Printing Width Dual Printing Head Large Format Inkjet Plotter CAD
260ml Big Capacity Ink Tank CAD Paper Pattern Plotter with 190 to 250cm Width
125-220cm Width GML3 Super Hot Vertical Cutting and Printing Plotter with Dual
6 Color Refillable Continuous Inkjet Printer Plotter For Garment Pattern
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Construction works , Other, Advertising Company, All Other Fileds Need Cut Cutting or Printing |
| Weight (KG) | 100 | Showroom Location | Turkey, Bangladesh, Cambodia |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product | Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Mother Board and Drivers | Warranty | 1 Year, 1 Year Warranty for Full Machine |
| Product Name | 260ml CAD Fast Inkjet Printing Plotter Garment Plotter | Printing Materials | White Paper,Kraft, etc |
| Cutting Size | 1650mm to 2050mm | Paper Size | 1700mm to 2100mm |
| Printing Tool | Big 260ml Continuous Ink Tank | Ink Cartridge Type | H801 EP20 260ml Big Ink Cartridge |
| Printing Resolution | 150-600DPI, Optional and Settable on Menu | Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| CAD File Format | PLT or DXF, or HPGL | Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or OEM | ||
| High Light | 220V power supply inkjet plotter ,large format garment printer ,continuous printing inkjet plotter | ||
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
| Product Model | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
| Printing Speed | Two-way high speed 120 m²/h |
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD software, special formats customizable |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Nozzle Type | EP20L |
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
| Paper Loading | Front heightening device supports paper roll with diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters without deviation |
| Paper Handling | Unattended automatic paper receiving and feeding |
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Control Panel | Press key operation, simple, convenient, durable |
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
| Output Center | Supports manual or automatic printing, optional ink-saving mode, supports online printing |
| File Format | HP-GL |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
| Working Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number of software copyright and patent certificates. Based on the profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series of cutting machine combines the essence of Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages of the world's advanced technology and Chinese manufacturing industry, adopts a novel design different from the domestic traditional cutting machine, and fully experiences the design principle of "good at core, simple in shape". After the first continuous drum cutter came into being in the middle part of China, we successively developed the sample cutter for the luggage industry and continuous cutting garment sample cutter.
"The competition of enterprises is the competition of talents." GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry is transferring to the middle part of the world, and has established a research and development team composed of doctors and senior engineers and other high-quality talents, and insists that "innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!