| Condition | New |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Machinery Repair Shops, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 |
| Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard |
| Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | 3mm Kraft Paper White Paper Cutter Plotter Pen Drawing Paper Cutter |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | Ball Pen, Rollerball Pen, Gel Pen/Tungsten Steel Blade |
| Cutting Scope | 1500*1000mm |
| Cutting Thickness | ≤3mm |
| Cutting Speed | 1200mm/s |
| Cutting Machine Size | 1900*1380*800mm |
| Applicable Fields or Industries | Clothing,Bags, Handbags,Furniture,Car Decoration,Paper Boxes |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
Flatbed Pen Drawing Cutter with 1200mm/s Cutting Speed and 1200x900mm Cutting
1200*900mm Flatbed Pattern Cutter with All Aluminum Countertops and 1200mm/s
Flatbed Cutting Plotter with 1500x900mm Cutting Scope, Tungsten Steel Blade, and
Flatbed Pen Drawing Cutter with 1200mm/s Cutting Speed and 1200x900mm Cutting
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Machinery Repair Shops, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 | Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard | Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | 3mm Kraft Paper White Paper Cutter Plotter Pen Drawing Paper Cutter | Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case | Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | Ball Pen, Rollerball Pen, Gel Pen/Tungsten Steel Blade | Cutting Scope | 1500*1000mm |
| Cutting Thickness | ≤3mm | Cutting Speed | 1200mm/s |
| Cutting Machine Size | 1900*1380*800mm | Applicable Fields or Industries | Clothing,Bags, Handbags,Furniture,Car Decoration,Paper Boxes |
| Place of Origin | Hubei, China | Brand Name | KAEMI or GM |
| High Light | 3mm kraft paper cutter machine ,white paper cutting machine for bags ,large flatbed pen drawing cutter | ||
Professional 3mm thickness kraft paper and white paper cutter plotter with pen drawing capabilities, designed for precision cutting in bag manufacturing and various industrial applications.
| Model | GM-1209B3 | GM-1509B3 | GM-1510B3 | GM-1512B3 |
|---|---|---|---|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1200*900mm | 1500*900mm | 1500*1000mm | 1500*1200mm |
| Overall Dimension (mm) | 1600*1280*750 | 1900*1280*750 | 1900*1380*800 | 1900*1580*800 |
| Cutting Speed | 1200mm/s | |||
| Cutting Thickness | 2mm | |||
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc | |||
| Repeatability Precision | ≤0.01mm | |||
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet; Shared Folder Print in LAN | |||
| Buffer Memory Size | 1M/8M/32M (Can buffer more than 1 page) | |||
| File Formats | HPGL (Compatible with Domestic and International CAD Online) | |||
| Control Panel | 9 Keys and LED Display | |||
| Motor/Driver | High Performance 3 Phase Step-motor | |||
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5KW | |||
| Working Environment | Temperature: -30~50℃ or -22~122℉; Humidity: 10%--95% RH | |||
| Fasten | Vacuum Adsorption | |||
| Paper Thickness | 150g-500g/㎡ | |||
| Application Areas | Garment, Shoes-Making, Bags, Furniture, Automobile Decoration, Box Cutting, etc | |||
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in Wuhan Linkong Economic Development Zone, specializing in research, development, production, sales and service of automation equipment for clothing, bags and shoes industries.
The company is committed to providing CAM/CAD integrated solutions and is recognized as a high-tech enterprise and software enterprise in Hubei Province, with "information port" certification and entrepreneurship enterprise status for overseas students in Wuhan City.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!