| Type | Inkjet Printer |
| Print Dimension | 1500*900mm |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Condition | New |
| Plate Type | Flatbed Printer |
| Use | Paper Printer, Label Printer, Card Printer, Bill Printer, Cloths Printer, Pattern or Template Printer and Cutter |
| Automatic Grade | Automatic |
| Color & Page | single color |
| Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5K |
| Dimensions(L*W*H) | 2000*1570*1100mm |
| Weight | 412 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Ink Type | HP45 Ink Box Universal Type |
| Key Selling Points | Multifunctional |
| Marketing Type | New Product 2019 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Motor, Engine, Drivers and Motherboard |
| Product Name | Gantry Type Metal Plate Cnc Fiber Laser Metal Sheet Cutting |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | HP45 Ink Box,Tungsten Steel Blade |
| Cutting Scope | 1500*900mm |
| Cutting Thickness | ≤3mm |
| Cutting Speed | 1200mm/s Max |
| Cutting Machine Size | 2000*1570*1100mm |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
Dual HP45 Ink Box Flatbed Inkjet Cutter with 1500x1200mm Print Dimension and
Automatic Single Color 1500x1200mm Flatbed Inkjet Cutter for CAD Paper Pattern
Smallest 9012 Flatbed Paper Pattern Cutter with 1200*900mm Cutting Scope and
9015 Flatbed Inkjet Cutter with 1500x900mm Cutting Scope HP45 Universal Ink
Product Specification
| Type | Inkjet Printer | Print Dimension | 1500*900mm |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton | Condition | New |
| Plate Type | Flatbed Printer | Use | Paper Printer, Label Printer, Card Printer, Bill Printer, Cloths Printer, Pattern or Template Printer and Cutter |
| Automatic Grade | Automatic | Color & Page | single color |
| Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5K | Dimensions(L*W*H) | 2000*1570*1100mm |
| Weight | 412 KG | Warranty | 1 Year |
| Ink Type | HP45 Ink Box Universal Type | Key Selling Points | Multifunctional |
| Marketing Type | New Product 2019 | Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided | Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Motor, Engine, Drivers and Motherboard | Product Name | Gantry Type Metal Plate Cnc Fiber Laser Metal Sheet Cutting |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case | Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc | Cut Tools | HP45 Ink Box,Tungsten Steel Blade |
| Cutting Scope | 1500*900mm | Cutting Thickness | ≤3mm |
| Cutting Speed | 1200mm/s Max | Cutting Machine Size | 2000*1570*1100mm |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | KAEMI or GM |
| High Light | 1200mm/s flatbed inkjet cutter ,HP45 ink box cutting machine ,universal plate cutting machine | ||
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone. We specialize in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the industries of clothing, bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing traditional industries with high technology", and is committed to providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage, footwear and other enterprises. Gemei is also a high-tech enterprise and a software enterprise in Hubei Province, an "information port" certification enterprise and an entrepreneurship enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number of software copyright and patent certificates. Based on the profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series of cutting machine combines the essence of Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages of the world's advanced technology and Chinese manufacturing industry.
We adopt a novel design different from the domestic traditional cutting machine, and fully experience the design principle of "good at core, simple in shape". After the first continuous drum cutter came into being in the middle part of China, we successively developed the sample cutter for the luggage industry and continuous cutting garment sample cutter.
"The competition of enterprises is the competition of talents." GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry is transferring to the middle part of the world, and has established a research and development team composed of doctors and senior engineers and other high-quality talents, and insists that "innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!