| Condition | New |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 |
| Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Template PVC Sheet Milling Cutting Plotter Flatbed Garment Cutter |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | PVC, PP,POM,Acrylic, PET, Kraft, etc |
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen |
| Cutting Scope | 1800*1200mm |
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm |
| Cutting Speed | 500-1800mm/s |
| Cutting Machine Size | 2300*1770*1100mm |
| Applicable Fields or Industries | Clothing,Bags, Handbags,Furniture,Car Decoration,Paper Boxes |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
KAEMI 9015 CAD Template PVC Flatbed Cutter with 1500*900mm Cutting Scope, 1.5mm
9015 CAD Paper Pattern PVC Sewing Board Milling Cutting Plotter with 1500x900mm
1.6m 1.8m Digital Vinyl Printer 1440 Dpi ECO Solvent Inkjet Plotter with All
Flatbed Template Cutter with 1500x900mm Cutting Scope 1.5mm-6.0mm Thickness and
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 | Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard | Warranty | 1 Year |
| Product Name | Template PVC Sheet Milling Cutting Plotter Flatbed Garment Cutter | Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops | Cutting Materials | PVC, PP,POM,Acrylic, PET, Kraft, etc |
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen | Cutting Scope | 1800*1200mm |
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm | Cutting Speed | 500-1800mm/s |
| Cutting Machine Size | 2300*1770*1100mm | Applicable Fields or Industries | Clothing,Bags, Handbags,Furniture,Car Decoration,Paper Boxes |
| Place of Origin | Hubei, China | Brand Name | KAEMI or GM |
| High Light | PVC sheet milling cutter ,smart template board plotter ,furniture production cutting machine | ||
| Model | GM-1509M5 | GM-1512M5 | GM-1812M5 |
|---|---|---|---|
| Cutting Window | 1500*900mm | 1500*1200mm | 1800*1200mm |
| Overall Dimensions | 2000*1570*1100mm | 2000*1770*1100mm | 2300*1770*1100mm |
| Cutting Speed | 500-1800mm/s | ||
| Cutting Thickness | 1.5mm-6.0mm | ||
| Materials | PVC, PP, POM, Acrylic, PET, Kraft paper | ||
| Processing Methods | Milling, Cutting, Drilling, Plotting | ||
| Repeatability Precision | ≤0.01mm | ||
| Software Resolution | 0.025mm/0.01mm/0.1mm (Optional) | ||
| Communication | USB/RJ45 Ethernet | ||
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5KW | ||
| Mill Motor | 800W/1500W, Water/Air-cooled, 5000-24000 RPM | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!