| Condition | New |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 |
| Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard |
| Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | China Garment CAD Fabric Textile Cutter Single Ply CNC Digital Cutter |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | HP45 Ink Box,Tungsten Steel Blade |
| Cutting Scope | 2500*1800mm |
| Cutting Thickness | ≤35mm |
| Cutting Speed | 100-1200mm/s |
| Cutting Machine Size | 3420*2550*1220mm |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or GM |
View Detail Information
Explore similar products
All Aluminum Countertops CNC Digital Cutter with 2500*1600mm Cutting Scope and
Precision Oscillation Knife CNC Digital Cutter with 100-1200mm/s Cutting Speed
2500*1800mm CNC Digital Fabric Cutting Machine with Automatic Grade and Blue
GM2516DK5 CNC Digital Cutter with 2500x1600mm Cutting Scope, ≤35mm Thickness,
Product Specification
| Condition | New | Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Retail, Printing Shops, Advertising Company, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 | Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Drivers and Motherboard | Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | China Garment CAD Fabric Textile Cutter Single Ply CNC Digital Cutter | Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops | Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Cut Tools | HP45 Ink Box,Tungsten Steel Blade | Cutting Scope | 2500*1800mm |
| Cutting Thickness | ≤35mm | Cutting Speed | 100-1200mm/s |
| Cutting Machine Size | 3420*2550*1220mm | Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | KAEMI or GM | ||
| High Light | CAD fabric textile cutter machine ,CNC digital cutting machine for paper ,large scope fabric cutter 2500x1800mm | ||
1825 China Garment CAD Fabric Textile Cutter Single Ply CNC Digital Cutter - Professional automation solution for garment, textile, and flexible material cutting applications.
| Model | GM-2516DK5 | GM-2518DK5 | GM3016DK5 |
|---|---|---|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 2500*1600mm | 2500*1800mm | 3000*1600mm |
| Overall Dimension (mm) | 3420*2350*1220 | 3420*2550*1220 | 3920*2350*1220 |
| Materials Fasten | Vacuum Adsorption | ||
| Max Cutting Thickness | ≤35mm | ||
| Cutting Materials | Flexible Materials (Knitted Fabrics, PU, Leather, Sponge, Hard Materials, Cardboard, PVC Board, Various Fiber Composite Materials, etc.) | ||
| Cutting Speed | 100mm~1200mm/s (Speed Varies According to Cutting Materials) | ||
| Pen Type/Knife Type | Milling Cutter, Nicking Tool, Drill, Pen | ||
| Repeatability Precision | ≤0.01mm | ||
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet, Shared Folder Print in LAN | ||
| Buffer Memory Size | 1M/8M/32M (Can buffer more than 1 page) | ||
| File Formats | DXF/HPGL/HPG/PLT Formats Compatible | ||
| Control Panel | Color Multilingual Touch Screen | ||
| Feeding Way | Roller and Crawler Feed Automatically | ||
| Supply Voltage | AC 220V/380V±10%, 50Hz | ||
| Fuse Value | 30A/35A | ||
| Working Environment | Temperature: 0~40℃ or 32~104℉; Humidity: 20%--80% RH, No Condensation | ||
| Location Mode | Cross Laser, CCD Positioning | ||
| Power Consumption | The Control Part is 2.2KW/h, and the Vacuum Part is 2.2-7.5KW/h | ||
| Application Areas | Garment, Shoes-Making, Bags, Furniture, Automobile Decoration, Advertising, Box Cutting, etc. | ||
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the industries of clothing, bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing traditional industries with high technology", and is committed to providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage, footwear and other enterprises. Gemei is also a high-tech enterprise and a software enterprise in Hubei Province, an "information port" certification enterprise and an entrepreneurship enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number of software copyright and patent certificates. Based on the profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series of cutting machine combines the essence of Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages of the world's advanced technology and Chinese manufacturing industry, adopts a novel design different from the domestic traditional cutting machine, and fully experiences the design principle of "good at core, simple in shape".
After the first continuous drum cutter came into being in the middle part of China, we successively developed the sample cutter for the luggage industry and continuous cutting garment sample cutter. "The competition of enterprises is the competition of talents." GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry is transferring to the middle part of the world, and has established a research and development team composed of doctors and senior engineers and other high-quality talents, and insists that "innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.
A: Yes, we are specializing in the R&D production for template cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric cutter/graph plotter in this field for 10 years.
A: Usually packed in wooden case and can pack according to export standard or your requirement.
A: Yes, We have basic sizes commonly applied in the field and can customize according to your requirements.
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support by phone, email or skype.
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7 days.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!