| Payment Terms | T/T,Trade Assurance Order on Alibaba(All Payment method Supported on Alibaba Available) |
| Supply Ability | 500 Sets Per Month |
| Delivery Time | 3-7 Working Days |
| Packaging Details | Professional Wooden Case for Import and Export(with Official Chop) |
| Condition | New |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 |
| Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Engine, Motor, Dirvers and Motherboard |
| Warranty | 1 Year, For the Whole Machine |
| Product Name | 1215 CAD Template Board PVC PET Acrylic Milling Cutting Machine |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case |
| Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | PVC, PP,POM,Acrylic, PET, Kraft, etc |
| Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen |
| Cutting Scope | 1500*1200mm |
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm |
| Cutting Speed | 500-1800mm/s |
| Cutting Machine Size | 1900*1750*1100mm |
| Place of Origin | Hubei, China |
| Brand Name | Kaemi or GM |
| Model Number | GM1509M6 |
| Certification | CE,CCC,ISO9001,etc |
View Detail Information
Explore similar products
Air Pump Vacuum Adsorption Kraft Paper Board Cutter with Tungsten Steel Blade
Garment Template Cutting Made Fast and Easy with Flatbed PVC Acrylic Board
9015 Smart Template Cutter Machine with 1500x900mm Cutting Scope 500-1800mm/s
1500x900mm Cutting Scope 500-1800mm/s Cutting Speed All Aluminum Countertops
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Trade Assurance Order on Alibaba(All Payment method Supported on Alibaba Available) | Supply Ability | 500 Sets Per Month |
| Delivery Time | 3-7 Working Days | Packaging Details | Professional Wooden Case for Import and Export(with Official Chop) |
| Condition | New | Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use, Retail, Printing Shops, Shoes/Hats/Bags/Furniture/Car Interiors Producton |
| Weight (KG) | 400 | Showroom Location | Viet Nam |
| Video outgoing-inspection | Provided | Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 2 years | Core Components | Engine, Motor, Dirvers and Motherboard |
| Warranty | 1 Year, For the Whole Machine | Product Name | 1215 CAD Template Board PVC PET Acrylic Milling Cutting Machine |
| Cutting Machine Frame and Case | Blue Frame+Silver Case | Machine Material | All Aluminum Countertops |
| Cutting Materials | PVC, PP,POM,Acrylic, PET, Kraft, etc | Cut Tools | Mill-cutter, Graver, Driller, Pen |
| Cutting Scope | 1500*1200mm | Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm |
| Cutting Speed | 500-1800mm/s | Cutting Machine Size | 1900*1750*1100mm |
| Place of Origin | Hubei, China | Brand Name | Kaemi or GM |
| Model Number | GM1509M6 | Certification | CE,CCC,ISO9001,etc |
| High Light | PVC garment cutter machine ,acrylic milling cutting machine ,garment factory template cutter | ||
| Model | GM-1509M3 | GM-1512M3 | GM1812M3 |
|---|---|---|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1500*900mm | 1500*1200mm | 1800*1200mm |
| Overall Dimension (mm) | 1900*1450*1100 | 1900*1750*1100 | 2200*1750*1100 |
| Cutting Speed | 500-1500mm/s | ||
| Cutting Thickness | ≤1.5mm-6.0mm | ||
| Repeatability Precision | ≤0.01mm | ||
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet | ||
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz/3.5KW | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i... Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone in the beautiful River City. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the i...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!