| Payment Terms | T/T, L/C |
| Delivery Time | 50working days |
| Packaging Details | Wooden case |
| Automatic | SEMI AUTOMATIC |
| Power(w) | 1500 |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales service provided | Engineers available to service machinery overseas,Online support,Video technical support,Field installation |
| Brand Name | Sunnranpack |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic 5L Tin Can Making Machine 80CPM Output For Rectangular Can
Metal Paint Bucket Making Machine 35CPM 6050x1900x3100mm Size
Duplex Slitter Tin Can Making Machine Automatic 0.5mm Thickness 40spm
Flanging Seaming Machine For Round Tin Can Making
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Delivery Time | 50working days |
| Packaging Details | Wooden case | Automatic | SEMI AUTOMATIC |
| Power(w) | 1500 | Condition | New |
| Warranty | 1 Year | After-sales service provided | Engineers available to service machinery overseas,Online support,Video technical support,Field installation |
| Brand Name | Sunnranpack | Place of Origin | China |
| Certification | CE | ||
| High Light | semi automatic can seaming machine ,rectangular can seamer for fish ,tin can making machine with warranty | ||
Semi-automatic can seaming solution for metal packaging, suitable for production needs across multiple industries.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Production Capacity | 25 – 35 cans per minute (cpm) |
| Applicable Can Diameter | 50 – 180 mm |
| Applicable Can Height | 50 – 300 mm |
| Applicable Tinplate Thickness | ≤ 0.4 mm |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Spindle Speed | 1400 rpm |
| Machine Dimensions | 720 × 520 × 1760 mm |
| Machine Weight | 450 kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2014
Total Annual:
800-1000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Sunnran & Kaixin company pool their resources and experience in a joint venture to supply our customers with the best possible turnkey project solution. Kaixin Company was established in 2014 for producing lacquer coating systems, conveyors, can body forming machines, decorative can making ... Sunnran & Kaixin company pool their resources and experience in a joint venture to supply our customers with the best possible turnkey project solution. Kaixin Company was established in 2014 for producing lacquer coating systems, conveyors, can body forming machines, decorative can making ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!