| Voltage | 220V/380V, AC200V50/60Hz |
| Weight | 1500 KG |
| Material | Stainless Steel |
| Power supply | Three-phase 380V 50 Hz 16KW |
| Equipment length | 3000mm |
| Equipment width | 2500mm |
| Conveyor speed | 30m/min |
| Label feed speed | 100 meters/min |
| Labeling speed | 9000 BPH (500ml) |
| Labeling accuracy | ± 1mm |
| Maximum label width | 150mm |
| Maximum label length | 500mm |
| Maximum label diameter | 600mm |
| Paper core diameter | 152 mm |
| Gluing temperature | 120~160℃ |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | Leadworld |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Two Double Side Sticker Labeling Machine
Wet Glue Horizontal Automatic Labeling Machine For Bottles Flexible Position
Vertical Wet Glue Automatic Labeling Machine For Boxes Can
Plane Automatic Labeling Machine
Product Specification
| Voltage | 220V/380V, AC200V50/60Hz | Weight | 1500 KG |
| Material | Stainless Steel | Power supply | Three-phase 380V 50 Hz 16KW |
| Equipment length | 3000mm | Equipment width | 2500mm |
| Conveyor speed | 30m/min | Label feed speed | 100 meters/min |
| Labeling speed | 9000 BPH (500ml) | Labeling accuracy | ± 1mm |
| Maximum label width | 150mm | Maximum label length | 500mm |
| Maximum label diameter | 600mm | Paper core diameter | 152 mm |
| Gluing temperature | 120~160℃ | Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | Leadworld | ||
| High Light | Servo-Driven Cans Labeling Machine ,Round Bottles Labeling Machine | ||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Packaging Type | Bags, Bottles, CANS, Cartons, Barrel, Stand-up Pouch, Film, Foil, Belt, Pouch, case |
| Packaging Material | Plastic, Paper, Metal, Glass, Wood |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220V/380V, AC200V50/60Hz |
| Dimension (L×W×H) | Customizable to your requirements |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Multi Color, Easy to Operate, Remote Monitoring, Low Noise Level, High-accuracy, Energy saving, Long Service Life, Remote Control, High Safety Level, Flexible Manufacturing, Competitive Price, High Rigidity, Eco-Friendly, Multifunctional, High Productivity |
| Core Components | PLC, Pressure vessel, Gear, motor, Engine, Bearing, Gearbox, Pump, Other |
| After-Sales Service | Video technical support, Onsite Training, Field installation, commissioning and training, Online support, Free spare parts |
| Special Feature | Touch Screen |
| Bottle Type | Square, ROUND, Rectangular, Oval |
| Weight (KG) | 1500 |
| Printer Technology | Inkjet, Thermal Transfer, Laser, Direct Thermal |
| Material | Stainless Steel |
Containers are first grasped by the infeed star wheel and moved onto the container table. Rotation begins as they are securely centered between container plates and centering bells.
The feed roller adjusts its speed according to the required label length, maintaining consistent web tension. An integrated threading unit ensures smooth and stable film feeding. Inside the cutting unit, labels are precisely severed at the exact position through PLC-controlled servo motion.
Two narrow strips of hot melt adhesive are applied by a heated glue roller to both the leading and trailing edges of each label. The label—already coated with adhesive on its leading edge—is then transferred onto the container. This initial glue strip enables accurate label placement and strong initial adhesion. As the container rotates during application, the label is wound tightly around its surface. A final application of adhesive at the trailing edge secures a complete and reliable bond.
| Component | Specification |
|---|---|
| Transportation Structure | 750W motor, frequency converter speed regulation; Industrial nylon chain plate conveyor belt |
| Mainframe Transportation Structure | Motor 2.2Kw |
| Bottle Separation Structure | Feed screw |
| Bottle Feeding Structure | Feed screw and star wheel position feeding structure for accuracy and stability |
| Position Structure | Mechanical pre-location using cam wheel institution for bottle positioning |
| Labeling Structure | Rotary type bottle tray carries the bottles during labeling rotation |
| Label Feeding Structure | High speed servo OPP label supply system (drive by servo-motor) |
| Label Pressing Structure | Arc shape brush unit |
| Bottle Guiding Structure | Adjustable by double coordinate section guide rail |
| Glue Supply System | Hot melt glue supply system ensures accuracy and uniformity of gluing |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power Supply | Three-phase 380V 50 Hz 16KW |
| Equipment Length | 3000mm (conveyor length adjustable based on production lines) |
| Equipment Width | 2500mm |
| Conveyor Speed | 30m/min (adjustable according to production needs) |
| Speed Adjustment Method | Uninterrupted rate adjustment |
| Maximum Label Feed Speed | 100 meters labels/min |
| Maximum Labeling Speed | 9000 BPH (500ml) |
| Labeling Accuracy | ± 1mm |
| Integrated Labeling Accuracy | ± 1mm |
| Maximum Label Width | 150mm |
| Maximum Label Length | 500mm |
| Maximum Label Diameter | 600mm |
| Paper Core Diameter | 152 mm |
| Labeling Glue | Leading and trailing edge gluing with hot melt |
| Gluing Temperature | 120~160℃ |
| Label Types | OPP label, paper-plastic composite film label, paper label |
| Labeling Workstations | 9 per cycle |
| Machine Weight | Approximately 3000 Kg |
Shanghai Leadworld Machinery Technology Co., Ltd is specialized in researching and manufacturing various whole set of packing production systems, such as Canned food production line, carton packing and palletizer system, automatic filling system, vacuum packing system, different kinds of conveyor system, labeling system and so on, our specialized engineer team will offer whole plant planning.
Leadworld is a industrial and trade integrated enterprise with design, production, customization and installation capabilities, with import and export rights. We are an outstanding enterprise recognized by China canning association and vice President of canning association. Our company devote to digesting and absorbing advanced science of processing and automatic equipment.
Welcome to visit us at any time, our equipment is ready to go, waiting at any time.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
7000000-15000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai LWT Intelligent Technology Co., Ltd. is one of the leaders in the global canning industry. Since its establishment in 2009, it has been engaged in the canning industry for over a decade, with operations in more than 100 countries and regions worldwide. focus on automatic canning,ready-meal,... Shanghai LWT Intelligent Technology Co., Ltd. is one of the leaders in the global canning industry. Since its establishment in 2009, it has been engaged in the canning industry for over a decade, with operations in more than 100 countries and regions worldwide. focus on automatic canning,ready-meal,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!