China Silver Appearance Electric Vehicle Batteries 44.4V 50Ah 1P16S Battery Configurat
  1. China Silver Appearance Electric Vehicle Batteries 44.4V 50Ah 1P16S Battery Configurat
  2. China Silver Appearance Electric Vehicle Batteries 44.4V 50Ah 1P16S Battery Configurat
Silver Appearance Electric Vehicle Batteries 44.4V 50Ah 1P16S Battery Configurat
  1. MOQ: 10
  2. Price: Negotiation
  3. Get Latest Price
Supply Ability 1000/day
Delivery Time 25-30days
Packaging Details carton box package
battery module 44.4V50AH
Dimension 355*155*108mm
Energy density 215 Wh/kg
Max. Pulse Discharging Current 3C
battery cell SEPNi11100302P-50Ah
battery cell energy density 260 Wh/kg
Application e-trucks, fork lifts ,house storage power,off-grid solar energy
battery configuration 1P16S
Brand Name Soundon
Model Number EV-019--44.4V/50Ah
Certification CE,ROHS,MSDS
Place of Origin China
Product Specification
Supply Ability 1000/day Delivery Time 25-30days
Packaging Details carton box package battery module 44.4V50AH
Dimension 355*155*108mm Energy density 215 Wh/kg
Max. Pulse Discharging Current 3C battery cell SEPNi11100302P-50Ah
battery configuration 1P16S Brand Name Soundon
Model Number EV-019--44.4V/50Ah Certification CE,ROHS,MSDS
Place of Origin China
High Light car electric batterylifepo4 ev battery pack
44.4V50Ah Battery Module with 260Wh/kg high energy density For Electric Vehicle Batteries
VDA Battery Module specification:
Item
Specification
Nominal Capacity
100Ah ,1 C discharging(25±2℃)
101.6Ah ,1/3C discharging(25±2℃)
Typical Capacity
102Ah ,1 C discharging(25±2℃)
Minimum Capacity
100Ah ,1C discharging(25±2℃)
Nominal Voltage  44.4V
Charge Ending voltage
 max voltage 4.4V
Discharge Ending Voltage
0℃≤T(Temperature)≤55℃
 to single cell min voltage 3.0V
-20℃≤T(Temperature)≤0℃
to single cell min voltage 2.4V
Standard Charging Method
 0.5C constant current charge to single cell max voltage 4.4V,then cut-off to  current 0.05C with  constant voltage charge
Max. Constant Charging Current
1C
Max. Pulse Charging Current
1.5C≤30S
Standard Discharging Current
25±2℃
1/3C constant current discharge to single cell min voltage 3.0V
Max. Constant Discharging Current
1C
Max. Pulse Discharging Current
3C≤30S
Operating environment
Charging: 0℃~55℃, max.90%RH
Discharging: -20℃~55℃, max.90%RH
Module Weight
10.3±0.3 kg
Energy Density
around215.0Wh/kg
Battery cell sepcificaiton :
Item
Specification
Nominal Capacity 50Ah
Nominal Voltage  3.7 V
Charge Ending Voltage
4.4 V
Impedance ≤1.5 mΩ