China 58.4V 64Ah NCM Electric Vehicle Batteries For Van
  1. China 58.4V 64Ah NCM Electric Vehicle Batteries For Van
  2. China 58.4V 64Ah NCM Electric Vehicle Batteries For Van
  3. China 58.4V 64Ah NCM Electric Vehicle Batteries For Van
58.4V 64Ah NCM Electric Vehicle Batteries For Van
  1. MOQ: 5
  2. Price: Negotiation
  3. Get Latest Price
Supply Ability 1000/day
Delivery Time 25-30days
Packaging Details carton box package
Battery module 58.4V64AH
Battery moduleEnergy density 170 Wh/kg
Max. Pulse Discharging Current 3C
battery cell SEPNi11217127-32Ah
battery cell energy density 220 Wh/kg
Application e-trucks, fork lifts ,house storage power,off-grid solar energy
battery configuration 2P16S
Brand Name Soundon
Model Number EV-014-58.4V/64Ah
Certification CE,ROHS,MSDS,CB,UL
Place of Origin China
Product Specification
Supply Ability 1000/day Delivery Time 25-30days
Packaging Details carton box package Battery module 58.4V64AH
Battery moduleEnergy density 170 Wh/kg Max. Pulse Discharging Current 3C
battery cell SEPNi11217127-32Ah battery cell energy density 220 Wh/kg
Brand Name Soundon Model Number EV-014-58.4V/64Ah
Certification CE,ROHS,MSDS,CB,UL Place of Origin China
High Light NCM Electric Vehicle Batteries58.4V Electric Vehicle BatteriesElectric Van NCM Batteries
High Energy Density 58.4V64Ah Electric Truck Battery For Car ,Van ,Streetscooter
Batter cell Specifications:
Item
Specification
Nominal Capacity 32Ah
Nominal Voltage  3.65V
Charge Ending Voltage
4.2 V
Impedance ≤1.5 mΩ
Cell Weight
(Not include PCB)
545±20g
Battery Module :
Item
Specification
Nominal Capacity
64Ah ,0.5 C discharging(25±2℃)
Typical Capacity
65Ah ,0.5 C discharging(25±2℃)
Minimum Capacity
63Ah ,0.5 C discharging(25±2℃)
Nominal Voltage 58.4V
Charge Ending Voltage
67.2V
Discharge Ending Voltage
0℃≤T(Temperature)≤55℃
0℃≤T≤55℃
48V
-20℃≤T(Temperature)≤0℃
-20℃≤T≤0℃
38.4V
Standard Charging Method
25±2℃ 0.5C constant current charge to 67.2V, then constant voltage 67.2V charge till charged current declines to ≤ 0.05C
Max. Constant Charging Current
1C (15℃~45℃)
Max. Pulse Charging Current
1.5C (15℃~45℃)≤30S
Standard Discharging Current
25±2℃
0.5C constant current discharge to 48.0V
Max. Constant Discharging Current
1C
Max. Pulse Discharging Current
3C (15℃~45℃)≤30S
Operating environment
Charging:-10℃~55℃, max.90%RH
Discharging: -20℃~55℃, max.90%RH