| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 200 Pcs per Month |
| Delivery Time | 26 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Weight | 56kg |
| Air hose length | 5m |
| SIZE | 462mm*400mm*800mm |
| Ambient temperature | +5°~+40° |
| Dry ice particle state | 3MM |
| Running noise | ≤110 DB |
| Brand Name | Wonderfu |
| Model Number | GB66 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Car A / C R134A Refrigerant Recovery Recycling Machine Semi Auto Gas With Ce
Semi - Auto Car AC Recovery Machine , Car AC Service Station For Auto Work Shop
LCD R134a And 1234yf Machine , 8 HP AC Gas Filling Machine For Car
Car R1234yf AC Machine , Auto Air Conditioning Recharge Machine ABS Material
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 200 Pcs per Month |
| Delivery Time | 26 working days | Packaging Details | Carton |
| Weight | 56kg | Air hose length | 5m |
| SIZE | 462mm*400mm*800mm | Ambient temperature | +5°~+40° |
| Dry ice particle state | 3MM | Running noise | ≤110 DB |
| Brand Name | Wonderfu | Model Number | GB66 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | 240V Portable Dry Ice Cleaning Machine ,0.2kw Portable Dry Ice Cleaning Machine ,800mm dry ice cleaner machine 0.2kw | ||
Ice Blaster Cleaning Machine Cylinder Combustion Chamber Carbon Deposits Dry Ice Cleaning Machine
THE SCIENCE IN SIMPLE TERMS
There is some fascinating science behind the dry ice blasting process.
The current and known sciences of Kinetics (Physics) and Thermodynamics are in play, but let's start with a simple non-scientific description to start with.
The dry ice blasting process in one sentence: "When fine CO2 (dry ice) particles are "blasted" on to a surface, the unwanted contaminants freeze and fracture, then an explosion of energy takes place, resulting in the thorough removal of the unwanted coating, such as grease, paint, and rust."
Three Rapid Effects (in milliseconds)
Stage One Effect / Thermal Shock: The first thermal shock stage of the dry ice blasting process results in the rapid freezing of the surface contaminants, causing them to become brittle and fractured.
Stage Two Effect / Impact Shock: The dry ice pellets bombard the cleaning surface at a high rate of speed, breaking up the brittle and fractured coating or contaminant.
Stage Three Effect / Expansion Shock: An explosive event takes place caused by the instant expansion of gas, due to the rapid heat transfer and sublimation (vaporization) of dry ice. This, combined with the impact force of the CO2 pellets, blows away the unwanted surface contaminants, debris, stains, or coatings.
Nine advantages of dry ice cleaning
1. Excellent cleaning effect.
2. Fast cleaning speed.
3. The cleaning process is dry. Sublimation of dry ice particle sin to CO₂ gas does not produce liquid, so as to guarantee a clean environment is dry.
4. No secondary pollution. Not only has additional cleanup and costs been reduced, but the temporary exclusion zone can also be put back into use.
5. No damage, non-flammable, non-conductive. Dry ice cleaning does not cause damage to most objects being cleaned, and electrical components can be used safely.
6. It is not harmful to the environment. Dry ice sublimated intoCO₂ directly.
7. Can clean many narrow spaces that cannot be cleaned by other methods.
8. Efficient. The workload of the entire cleaning process is much less than that of traditional cleaning methods.
9. Safety of operators is guaranteed. Operators will not be exposed to chemicals or sand media.
Specification
| Motor Power | 0.2 kw |
| Air hose length | 5 m |
| Blaster hose Length | 4 m |
| Voltage | 220V-240V |
| Air Consumption | 2--4 m³/min |
| Air Supply Pressure | 0.3-0.6 Mpa |
| Ambient temperature | +5°~+40° |
| Running noise | ≤110 DB |
| Overall Dimension | 800*600*510mm |
| Weight | 56 Kg |
Our service
1. OEM Manufacturing welcome : Logo , Product , Package.Aftersale-service.
2. After sending, we will track the products for you once every two days , until you get the products.
3. We can send the goods to you within 2 working days after deposit or 100% payment into our bank account . If we don't have stock , the time to make each product is different generally , it takes 1 to 30 working days .
4. We have a one year guaranty , if the products does not work property as decribed , and the problem is proven to be at our fault , we will provide exchange services for the same specific item.
5. Online Technical support
A professional technical team help to solve customer technical problems .
Guide customers to find out where the problem lies, and provide solutions , try to achieve telephone and remote resolution , and make a good record of the problem , ask customer satisfaction after consultation.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Wonderfu is the leading factory producing AC Recovery Machine, Dry Sanding Machine, N2 Inflator and Injector Tester and Cleaner. We have 22 years experience specializing in automotive garage equipment production. We have a strong research and development team and a strict system for quality cont... Wonderfu is the leading factory producing AC Recovery Machine, Dry Sanding Machine, N2 Inflator and Injector Tester and Cleaner. We have 22 years experience specializing in automotive garage equipment production. We have a strong research and development team and a strict system for quality cont...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!