| Payment Terms | TT |
| Supply Ability | 1500 pcs / day |
| Delivery Time | 15-25 days |
| Packaging Details | Neutral or Customized |
| Material | High-efficiency Filter Paper |
| Part Number | FLEETGUARD : AF26532 SAKURA : A-38220 Sakura Filters AU : FA-38220 |
| Dimension(l*w*h) | 362*181 mm 175±2 folds |
| Packaging | Customized |
| Color | Black or Customized |
| Rated flow rate | 1900m ³/h |
| Original filtration efficiency | ≥99% |
| Lifetime filtration efficiency | ≥99.5% |
| Dust holding capacity | ≥5000g |
| Terminate resistance | ≤6.0kPa |
| Original intake resistance | ≤2.0kPa |
| Test Methods for Automotive Air Filters | QC/T32-2017 |
| Filter type | A4 Ash |
| Service life mileageage | ≥60000km |
| Comprehensive evaluation | Qualified |
| Product Type | Construction Equipment Filters |
| Brand Name | Yuanzhuang |
| Model Number | YA-19501BU |
| Certification | IATF16949:2016 |
| Place of Origin | Guangzhou China |
View Detail Information
Explore similar products
OEM Services Air Filter TOYOTA 17801-75010 For LH112 Commuter 2TRFE 2.7
P772580 Construction Equipment Filters OE Replacement C 17 337/2 OEM Services
2414658 Construction Equipment Filters DT Spare Parts 1.40185 2414656 OEM
OEM Construction Equipment Filters Mercedes Benz Filters A0040942404 A0040948504
Product Specification
| Payment Terms | TT | Supply Ability | 1500 pcs / day |
| Delivery Time | 15-25 days | Packaging Details | Neutral or Customized |
| Material | High-efficiency Filter Paper | Part Number | FLEETGUARD : AF26532 SAKURA : A-38220 Sakura Filters AU : FA-38220 |
| Dimension(l*w*h) | 362*181 mm 175±2 folds | Packaging | Customized |
| Color | Black or Customized | Rated flow rate | 1900m ³/h |
| Original filtration efficiency | ≥99% | Lifetime filtration efficiency | ≥99.5% |
| Dust holding capacity | ≥5000g | Terminate resistance | ≤6.0kPa |
| Original intake resistance | ≤2.0kPa | Test Methods for Automotive Air Filters | QC/T32-2017 |
| Filter type | A4 Ash | Service life mileageage | ≥60000km |
| Comprehensive evaluation | Qualified | Product Type | Construction Equipment Filters |
| Brand Name | Yuanzhuang | Model Number | YA-19501BU |
| Certification | IATF16949:2016 | Place of Origin | Guangzhou China |
| High Light | CUMMINS Air Filter AA90138P ,FA-38220 Air Filter Element ,LIUGONG Air Filter Element | ||
Construction Equipment Filters element AA90138S LIUGONG 922E SAKURA FA-38220
|
Product Name:
|
SAKURA : A-38220 Sakura Filters AU : FA-38220 |
| Rated flow rate | 1900m ³/h |
| Dust holding capacity | ≥5000g |
| Terminate resistance | ≤6.0kPa |
| Original intake resistance | ≤2.0kPa |
| Filter type |
A4 Ash |
| Comprehensive evaluation | Qualified |
| Size | 362*181 mm 175±2 folds |
Our Service:
Quality Control
Guangzhou Yuanzhuang Filter Co., Ltd. positions quality assurance as the unshakable core of its operations in the R&D, engineering, and production of filters for automotive, construction, and agricultural machinery. We understand that the filtration precision and long-term reliability of these filters are pivotal to sustaining the equipment’s peak operational efficiency and prolonged service life. Backed by robust in-house R&D capabilities—evidenced by 56 invention patents (a count growing steadily year on year), 8 industry-accredited certifications, and annual new product development—we have built and rigorously enforced a full-cycle quality management system that fully aligns with the requirements of the IATF 16949 quality management system.
![]()
![]()
![]()
Our Promise:
We have always earned customers’ trust through our commitment to quality. An increasing number of overseas clients are placing their trust in us. Your trust serves as the driving force behind our continuous progress. We sincerely welcome all customers to share your valuable opinions or suggestions with us. Let us join hands and work together!
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
5000000-7000000
Employee Number:
80~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangzhou Yuanzhuang Filter Co., LtdInnovation driven professional development in the field of environmental filtrationGuangzhou Yuanzhuang Filter Co., Ltd., located at the intersection of the Liuxi River Ecological Corridor and National Highway 105 in Guangzhou, is a technology-based private enterp... Guangzhou Yuanzhuang Filter Co., LtdInnovation driven professional development in the field of environmental filtrationGuangzhou Yuanzhuang Filter Co., Ltd., located at the intersection of the Liuxi River Ecological Corridor and National Highway 105 in Guangzhou, is a technology-based private enterp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!