| Payment Terms | TT |
| Supply Ability | 2000 pcs / day |
| Delivery Time | 15-25 days |
| Packaging Details | Neutral or Customized |
| Material | High-efficiency Filter Paper |
| Part Number | CHTC AUTO : 752W08400-6002/1 DEUTZ-FAHR : 0118 2953 IVECO : 500041220 IVECO : 5006 254879 VOLVO : 21377913 |
| Dimension(l*w*h) | H368*303 mm 273±2 folds |
| Packaging | Customized |
| Color | Black or Customized |
| Rated flow rate | 1900m ³/h |
| Original filtration efficiency | ≥99% |
| Lifetime filtration efficiency | ≥99.5% |
| Dust holding capacity | ≥5000g |
| Terminate resistance | ≤6.0kPa |
| Original intake resistance | ≤2.0kPa |
| Test Methods for Automotive Air Filters | QC/T32-2017 |
| Filter type | A4 Ash |
| Service life mileage | ≥60000km |
| Comprehensive evaluation | Qualified |
| Product Type | Construction Equipment Filters |
| Brand Name | Yuanzhuang |
| Model Number | YA-14724AU |
| Certification | IATF16949:2016 |
| Place of Origin | Guangzhou China |
View Detail Information
Explore similar products
OEM Services Air Filter TOYOTA 17801-75010 For LH112 Commuter 2TRFE 2.7
P772580 Construction Equipment Filters OE Replacement C 17 337/2 OEM Services
2414658 Construction Equipment Filters DT Spare Parts 1.40185 2414656 OEM
OEM Construction Equipment Filters Mercedes Benz Filters A0040942404 A0040948504
Product Specification
| Payment Terms | TT | Supply Ability | 2000 pcs / day |
| Delivery Time | 15-25 days | Packaging Details | Neutral or Customized |
| Material | High-efficiency Filter Paper | Part Number | CHTC AUTO : 752W08400-6002/1 DEUTZ-FAHR : 0118 2953 IVECO : 500041220 IVECO : 5006 254879 VOLVO : 21377913 |
| Dimension(l*w*h) | H368*303 mm 273±2 folds | Packaging | Customized |
| Color | Black or Customized | Rated flow rate | 1900m ³/h |
| Original filtration efficiency | ≥99% | Lifetime filtration efficiency | ≥99.5% |
| Dust holding capacity | ≥5000g | Terminate resistance | ≤6.0kPa |
| Original intake resistance | ≤2.0kPa | Test Methods for Automotive Air Filters | QC/T32-2017 |
| Filter type | A4 Ash | Service life mileage | ≥60000km |
| Comprehensive evaluation | Qualified | Product Type | Construction Equipment Filters |
| Brand Name | Yuanzhuang | Model Number | YA-14724AU |
| Certification | IATF16949:2016 | Place of Origin | Guangzhou China |
| High Light | 2414658 Construction Equipment Filters ,2414656 Construction Equipment Filters | ||
Manufacturer Construction Equipment Air filter DT Spare Parts 1.40185 Air filter 2414656 2414658
|
Product Name:
|
IVECO : 500041220 IVECO : 5006 254879 |
| Rated flow rate | 1900m ³/h |
| Dust holding capacity | ≥5000g |
| Terminate resistance | ≤6.0kPa |
| Original intake resistance | ≤2.0kPa |
| Filter type |
A4 Ash |
| Comprehensive evaluation | Qualified |
| Size | H368*303 mm 273±2 folds |
Our Service:
Quality Control
Guangzhou Yuanzhuang Filter Co., Ltd. positions quality assurance as an irreplaceable cornerstone of its operations across the entire lifecycle of R&D, design, and manufacturing for automotive, construction, and agricultural machinery filters. We understand that the filtration efficiency and long-term reliability of these filters are pivotal to sustaining the peak operational performance and extended service life of the equipment they support. Backed by 56 invention patents—with the count growing steadily annually—and 8 industry-recognized certifications, the company has solidified its technical strength and quality credibility. As a direct reflection of this commitment, it has built and refined a thorough, rigorous end-to-end quality management system that fully adheres to the standards of IATF 16949, a globally acknowledged benchmark for automotive quality standards.
![]()
![]()
Our Promise:
We have always earned our customers’ trust through consistent quality. An increasing number of overseas clients are placing their trust in us. Your trust will serve as the key driving force behind our continuous progress. We sincerely invite all customers to share your valuable constructive opinions or suggestions with us. Let us work together for mutual growth!
![]()
![]()
![]()
Reference OE/OEM Number
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
5000000-7000000
Employee Number:
80~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangzhou Yuanzhuang Filter Co., LtdInnovation driven professional development in the field of environmental filtrationGuangzhou Yuanzhuang Filter Co., Ltd., located at the intersection of the Liuxi River Ecological Corridor and National Highway 105 in Guangzhou, is a technology-based private enterp... Guangzhou Yuanzhuang Filter Co., LtdInnovation driven professional development in the field of environmental filtrationGuangzhou Yuanzhuang Filter Co., Ltd., located at the intersection of the Liuxi River Ecological Corridor and National Highway 105 in Guangzhou, is a technology-based private enterp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!