China 【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
  1. China 【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
  2. China 【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
  3. China 【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
  4. China 【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
  5. China 【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
【42SHD4202】2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42*42*40mm for 3D
  1. MOQ: 1PC
  3. Get Latest Price
Payment Terms D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability 40000+PCS+Month
Delivery Time 7-15 days
Packaging Details Carton:36x29x14cm
Step angel 1.8°
Holding Torque 420mN.m
Current 0.5A
Motor Length 40mm
Shaft Round Shaft 24mm Length
Customized The motor can be designed &manufactured with customized request.
Brand Name Casun
Model Number 42SHD4202-24
Certification CE,ROSH,ISO
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms D/A, T/T, L/C, D/P Supply Ability 40000+PCS+Month
Delivery Time 7-15 days Packaging Details Carton:36x29x14cm
Step angel 1.8° Holding Torque 420mN.m
Current 0.5A Motor Length 40mm
Shaft Round Shaft 24mm Length Customized The motor can be designed &manufactured with customized request.
Brand Name Casun Model Number 42SHD4202-24
Certification CE,ROSH,ISO Place of Origin CHINA
High Light 42SHD4202 NEMA 17 Stepper Motor1.8 Degree NEMA 17 Stepper Motor
42SHD4202 2 Phase 1.8 Degree NEMA 17 CNC Kit Stepper Motor 42×42×40mm for 3D Printer Accessories
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
  • Customizations available on request
  • Hybrid stepper construction
  • Available in single or double shaft versions
  • Professional research and development manufacturing
  • Established in China for 12 years with over 800 customers served
Product Appearance
42SHD4202 Stepper Motor front view showing NEMA 17 frame and connector
Dimensions
42SHD4202 Stepper Motor dimensional drawing with measurements
Motor Specifications
Step Angle 1.8°
Frame Size 40 mm
Number of Phase 2 Phase
Rated Current 0.5 A
Holding Torque 420 mN.m
Resistance 25 ohm
Inductance 50 mH
Rotor Inertia 57 g·cm²
Motor Weight 0.24 kg
Number of Leads 4
Connection Bipolar
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min