| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 250mN.m |
| Current | 0.7A |
| Motor Length | 40mm |
| Shaft | Milling Flat Shaft 21mm Length |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | P35SHD0809-21B |
| Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Casun 0.3A Nema 14 Stepper Motor 6V DC For Video Conference Machine
36*15.5mm Nema 14 Stepper 0.3A Black 6.6V DC Step Motor
Casun Bipolar NEMA 14 Stepper Motor 35mm 12 Volt DC Stepper Motor
35x35x26mm 2 Phase Hybrid Stepper Motor 12V For Surveillance Camera
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 250mN.m |
| Current | 0.7A | Motor Length | 40mm |
| Shaft | Milling Flat Shaft 21mm Length | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | P35SHD0809-21B |
| Certification | CE,ROSH,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | NEMA 14 High Accuracy Stepper Motor ,Stepper Motor Micro Stepping 35mm ,250mNm NEMA 14 Stepper Motor | ||
The 35mm stepper motor delivers high torque performance, enabling precise rotation and movement control for demanding applications. Ideal for systems with substantial loads including automatic doors, medical equipment, and automated production lines.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.7 A |
| Holding Torque | 250 mN.m |
| Resistance | 7.2 ohm |
| Inductance | 7.7 mH |
| Rotor Inertia | 35 g-cm² |
| Motor Weight | 0.3 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Torque performance data available upon request.
If our standard motor doesn't meet your requirements, we can customize motors to your exact specifications. Customization options include but are not limited to:
We can also accommodate special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with specific requirements, and connectors.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!