| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:38x29xc14m |
| Color | black |
| current | 3A |
| Holding torque | 2000mN.m |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 57SHD4816-201GHH |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:38x29xc14m |
| Color | black | current | 3A |
| Holding torque | 2000mN.m | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 57SHD4816-201GHH |
| Certification | CE,ROHS,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 4A NEMA 23 Ball Screw ,2000mNm NEMA 23 ,76mm 24mm Ball Screw Stepper Motor | ||
Nema 23 External Ball Screw Linear Stepper Motor with 2000mNm holding torque, 4.0A rated current, 76mm length, and 24mm diameter lead screw. Features a 201mm lead length, ideal for 3D printing applications and precision motion control systems.
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series delivers powerful holding torque in various sizes. When used with a microstepping driver, it reduces vibration and achieves higher step resolution. Available in baseline versions or customized configurations.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 3A |
| Holding Torque | 2000 mN.m |
| Resistance | 0.95 ohm |
| Inductance | 3.6 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1.4 kg |
| Lead Screw | SPS01210-2.8 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a QuoteCompany Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!