| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 57SHD4809-24 |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
NEMA 23 Hybrid Stepper Motor 2 Phase High Torque 1.16N.m 1.8 Degree 23HS22-1504S
NEMA 23 TWO-PHASE 1.8° 57 STEPPER MOTOR 41MM BODY 2.4A ENGRAVING MACHINE
Nema 23 4 Wires Stepper Motor Bipolar 0.35Nm 0.4A 7.2V 57x57x41mm
57x57x76mm 2 Phase High Torque 2.2N.m 3.0A NEMA 23 Hybrid Stepper Motor for CMM
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. | Brand Name | Casun |
| Model Number | 57SHD4809-24 | Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 2.8A 3.2V NEMA 23 Stepper Motor ,2Nm 2.8A NEMA 23 Stepper Motor ,57x57mm CNC Stepping Motor | ||
The 57mm Hybrid Stepper Motor Series comes in a range of sizes and provides strong holding torque. To lessen vibration and produce a greater step resolution, use with a microstepping driver. Select a standard version or ask for a specially configured version.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8A |
| Holding Torque | 2000 mN.m |
| Resistance | 1.5 Ω |
| Inductance | 5 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 57SHD4013-21B | 0.6 N.m | 1.8° | 41 mm | D Shaft-21mm | 1.0 A |
| 57SHD4415-21B | 1.1 N.m | 1.8° | 54 mm | D Shaft-21mm | 3.0 A |
| 57SHD4816-21B | 2.0 N.m | 1.8° | 76 mm | D Shaft-21mm | 3.0 A |
| 57SHD4913-21B | 2.5 N.m | 1.8° | 83 mm | D Shaft-21mm | 3.0 A |
| 57SHD4934-20B | 3.0 N.m | 1.8° | 100 mm | D Shaft-20mm | 3.0 A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!