| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Type | small planetary gearbox |
| Step angle(degrees) | 1.8 Degree |
| Key words | Geared Stepper Motor |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 42SHD4516-7GH |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
12.5V 0.5A Nema 17 40mm Stepper Motor With Planetary Gearbox
NEMA17 Ratio 5.18:1 Planetary Gearbox Stepper Motor 12V DC For Cnc Robot Arm
NEMA 17 Ratio 10/1 Planetary Gear Stepping Motor 40mm Body For Intelligent
NEMA17 Ratio 99.5/1 Planetary Gearbox Stepper Motor 0.44mN.m For Cnc Robot Arm
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Type | small planetary gearbox | Step angle(degrees) | 1.8 Degree |
| Key words | Geared Stepper Motor | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 42SHD4516-7GH |
| Certification | CE,ROHS,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 1.8Deg NEMA 17 Geared Stepper Motor ,NEMA 17 Geared Stepper Motor 42x42 ,48mm Hybrid Stepping Motor | ||
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 200 mN.m |
| Resistance | 1.8 Ω |
| Inductance | 2.4 mH |
| Rotor Inertia | 38 g-cm² |
| Motor Weight | 0.5 kg |
| Gear Reduction Ratio | 6.75:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 90% | |
| 48 mm | 13.76 | 80% | |
| 60 mm | 19.2 | 80% | |
| Various | 26.8 mm | 42.7 | 70% |
| Various | 42.7 mm | 51 | 70% |
| Various | 42.7 mm | 71 | 70% |
| Various | 42.7 mm | 99.5 | 70% |
| Various | 42.7 mm | 139 | 70% |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!