| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Current / phase | 0.7Amp |
| Product name | stepper motor with geared |
| Motor length | 40mm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 42SHD0246-5G1 |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
12.5V 0.5A Nema 17 40mm Stepper Motor With Planetary Gearbox
NEMA17 Ratio 5.18:1 Planetary Gearbox Stepper Motor 12V DC For Cnc Robot Arm
NEMA 17 Ratio 10/1 Planetary Gear Stepping Motor 40mm Body For Intelligent
NEMA17 Ratio 99.5/1 Planetary Gearbox Stepper Motor 0.44mN.m For Cnc Robot Arm
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Current / phase | 0.7Amp | Product name | stepper motor with geared |
| Motor length | 40mm | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 42SHD0246-5G1 |
| Certification | CE,ROHS,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 0.7A NEMA 17 Geared Stepper Motor ,8.4V NEMA 17 Geared Stepper Motor ,8.4V 0.7A NEMA 17 | ||
NEMA17 stepper motor gear reducer 8.4V 0.7A 0.5KG 2 Phase Step Motor for Medical Equipment and Printing Machinery. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
|---|---|
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.7 Amp |
| Holding Torque | 400mN.m |
| Resistance | 12Ω |
| Inductance | 20mH |
| Rotor Inertia | 57g-cm² |
| Motor Weight | 0.5kg |
| Gear Reduction Ratio | 5.18:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
|---|---|
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
|---|---|
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 35 mm | 5.18 | 80% |
| 48 mm | 42.7 mm | 13.76 | 70% |
| 60 mm | 42.7 mm | 19.2 | 70% |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!