| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 80mN.m |
| Current | 0.67A |
| Motor Length | 32mm |
| Shaft | Round Shaft 20mm Length |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 28SHD4207-20 |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
120mN.M 1.5A NEMA 11 Stepper Motor 28x28x45mm Casun Stepping Motor For Robot
NEMA11 Hybrid Stepper Motor Holding Torque 60mN.M 35x32mm For Beauty Equipment
NEMA11 90mN.M 35x45mm Hybrid Stepper Motor For Medical Equipment
Casun 28X28mm NEMA 11 Stepper Motor 0.67A Two Phase Bipolar Stepper Motor
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 80mN.m |
| Current | 0.67A | Motor Length | 32mm |
| Shaft | Round Shaft 20mm Length | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 28SHD4207-20 |
| Certification | CE,ROHS,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | NEMA 11 Hybrid Stepper Motor ,Hybrid Stepper Motor 0.67A | ||
The 28mm stepper motor offers precise control over speed and rotation direction through frequency and pulse signal management. Ideal for medical and scientific equipment, household appliances, image scanners, and car navigation systems.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.67 A |
| Holding Torque | 80 mN.m |
| Resistance | 5.8 ohm |
| Inductance | 4.1 mH |
| Rotor Inertia | 9 g·cm² |
| Motor Weight | 0.12 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Detailed torque performance curves available upon request.
Technical specifications and datasheets available for download.
If our standard motor doesn't meet your requirements, we can customize motors to your exact specifications.
Customization options include but are not limited to: special shafts, winding parameters, installation dimensions, custom lead wires, connectors, and more.
Click the button below to submit your requirements and receive a customized quote.
Get a QuoteCompany Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!