| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:38x29xc14m |
| Color | Black |
| Steper angle | 1.8 degree |
| Phase | 2 |
| Rated voltage | 5.2V |
| current | 3.0A |
| Holding torque | 800mN.m |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 42SHD0816-KH |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
DC Linear NEMA 23 Non Captive Stepper Motor 100mm 4.5A 57SHD4935-KH For
Black 0.5A Micro Stepper Motor 2.55V Nema 8 Non Captive For STM CNC Milling
Nema 14 Non Captive Lead Screw Stepper Motor 34mm Tr6.35 35mm Linear Step Motor
42X42mm Through Screw Non Captive Stepper Motor Nema 17 1.2Amp 260mN.M
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:38x29xc14m |
| Color | Black | Steper angle | 1.8 degree |
| Phase | 2 | Rated voltage | 5.2V |
| current | 3.0A | Holding torque | 800mN.m |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. | Brand Name | Casun |
| Model Number | 42SHD0816-KH | Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | NEMA 17 Micro Stepper Motor ,2 Phase Micro Stepper Motor ,Micro Stepper Motor 3.0A | ||
2 Phase 1.8 Degree Hollow Shaft NEMA 17 42×42×60mm Micro Stepper Motor 3.0A for Robot
Compared to conventional stepper motors, this model provides greater torque output, reduces energy loss, and improves system efficiency. No need for traditional mechanical transmission components such as couplings or reducers.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 3.0A |
| Holding Torque | 800 mN·m |
| Resistance | 1.4 ohm |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 102 g·cm² |
| Motor Weight | 0.55 kg |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13 N·m | 1.8° | 20 mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26 N·m | 1.8° | 34 mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45 N·m | 1.8° | 40 mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59 N·m | 1.8° | 48 mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8 N·m | 1.8° | 60 mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Custom Solutions Available
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
We are based in Guangdong, China, starting from 2011. We sell to Domestic Market (63.00%), Western Europe (12.00%), North America (9.00%), Eastern Asia (8.00%), Northern Europe (2.00%), and other global markets. There are about 51-100 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production; Always final inspection before shipment.
Stepper Motor, BLDC Motor
We are specialized in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, CNY; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal; Languages Spoken: English, Chinese, Japanese
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!