| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 15mN.m |
| Current | 0.6A |
| Motor Length | 30mm |
| Shaft | Round Shaft 20mm Length |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 20SHD0001-20 |
| Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Micro 0.8A Bipolar Nema 8 Stepper Motor 2 Phase 3.6V For Video Conference
Mini 20mNm NEMA 8 Stepper Motor 0.6A Casun Stepper Motor For Beauty Equipment
15mNm 0.6A NEMA 8 Stepper Motor Mini Stepping Motor For Medical Equipment
20x20mm NEMA 8 Stepper Motor Casun Motor 15mNm 0.6A Two Phase
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 15mN.m |
| Current | 0.6A | Motor Length | 30mm |
| Shaft | Round Shaft 20mm Length | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 20SHD0001-20 |
| Certification | CE,ROSH,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 30mm Length Micro Stepper Motor ,Nema 8 Micro Stepper Motor | ||
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.65 A |
| Holding Torque | 15 mN.m |
| Resistance | 6.5 ohm |
| Inductance | 1.7 mH |
| Rotor Inertia | 2 g·cm² |
| Motor Weight | 0.08 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Technical documentation and specifications available for download.
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the button below to tell us your requirements.
Get a QuoteCompany Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!