| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 2.0N.m |
| Current | 2.8A |
| Motor Length | 76mm |
| Shaft | Round Shaft 24mm Length |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 57SHD4809-24 |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
NEMA 23 Hybrid Stepper Motor 2 Phase High Torque 1.16N.m 1.8 Degree 23HS22-1504S
NEMA 23 TWO-PHASE 1.8° 57 STEPPER MOTOR 41MM BODY 2.4A ENGRAVING MACHINE
Nema 23 4 Wires Stepper Motor Bipolar 0.35Nm 0.4A 7.2V 57x57x41mm
57x57x76mm 2 Phase High Torque 2.2N.m 3.0A NEMA 23 Hybrid Stepper Motor for CMM
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 2.0N.m |
| Current | 2.8A | Motor Length | 76mm |
| Shaft | Round Shaft 24mm Length | Shaft Diameter | 8mm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. | Brand Name | Casun |
| Model Number | 57SHD4809-24 | Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | NEMA 23 Hybrid Stepping Motor ,Hybrid Stepping Motor 76mm ,Hybrid Stepping Motor For CNC Machine | ||
Hybrid Stepping Motor NEMA 23 76mm body 1.5N.m for CNC Machine
The movement is stable and reliable, without any loss of step, ensuring the reliability and stability of the system. Excellent performance in application scenarios that require precise position control, such as automation equipment, robots, CNC machining, etc.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8 A |
| Holding Torque | 2 N.m |
| Resistance | 1.5 ohm |
| Inductance | 5.0 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!