| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 200mN.m |
| Current | 0.4A |
| Motor Length | 57.5mm |
| Shaft | 12/24/40mm Length |
| Voltage | 12v |
| tape | multilayer |
| color | black |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | E42S-01-122440-300 |
| Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Stepper Motor Double Layer Stacked 0.45A 110mN.m Stepper Motor Forward And
NEMA 17 Double Layer Linear Stepper Motor 12V With Precision Positioning
Casun Customized Double Layer Stepper Motor 1,8° Degree 0.4AMP For Medical
NEMA 14 Multilayer Bipolar Stepper Motor 150m.N For Industry Robot
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 200mN.m |
| Current | 0.4A | Motor Length | 57.5mm |
| Shaft | 12/24/40mm Length | Voltage | 12v |
| tape | multilayer | color | black |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. | Brand Name | Casun |
| Model Number | E42S-01-122440-300 | Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 0.4A Bipolar Stepper Motor ,Bipolar Stepper Motor For Automation Equipment | ||
NEMA17 hybrid stepper motor 42x42x57.5mm with 200mN.m holding torque. This multisport motor is designed for precision automation applications.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4A |
| Holding Torque | 200mN.m |
| Resistance | 30Ω |
| Inductance | 45mH |
| Rotor Inertia | 20 g·cm² |
| Motor Weight | 0.3kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs.
Get a QuoteCompany Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!