| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 450mN.m |
| Current | 2.0A |
| Motor Length | 40mm |
| Shaft | Dual Shaft 20mm Length |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 42SHD4262-20S |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
42SHB4202 NEMA 17 Stepper Motor 2 Phase 0.9 Degrees 0.8A 0.13N.M 4 Wire For
1.8 Degree NEMA 34 86mm Hybrid Stepper Motor Length 5N.M Cnc Kit Stepping Motor
1.8 Degree NEMA 8 Dual Axis Stepper Motor 20*20*38mm 40mN.M ROHS
1.8 Degree NEMA 34 86mm Hybrid Stepper Motor Length 5N.M Cnc Kit Stepping Motor
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 450mN.m |
| Current | 2.0A | Motor Length | 40mm |
| Shaft | Dual Shaft 20mm Length | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 42SHD4262-20S |
| Certification | CE,ROHS,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | NEMA 17 Dual Shaft Step Motor ,2 Phase Dual Shaft Step Motor | ||
The 42mm dual axis stepper motor can quickly respond to control signals, achieving high acceleration and deceleration capabilities. Its high-precision positioning and fast response capabilities enable it to adapt to complex production scenarios.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.0 A |
| Holding Torque | 450 mN.m |
| Resistance | 1.1 ohm |
| Inductance | 2.6 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.24 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a quoteCompany Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!