| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 320mN.m |
| Current | 1.33A |
| Motor Length | 34mm |
| Shaft | Milling Flat Shaft 24mm Length |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 42SHD4079-24BH |
| Certification | CE,ROHS,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
42SHD0229 17HS44 42x42x40mm NEMA 17 Hybrid Stepper Motor 1.68A Super low
360mN.M 40mm Nema 17 1.8 Stepper Motor 1.68A For Mechanical Arm
260mNm High Torque Nema 17 Bipolar Stepper Motor 42*42*34mm 2 Phase
【42SHD0287】NEMA 17 TWO-PHASE 1.8° 42 STEPPER MOTOR 40MM BODY 1.5A CNC
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 320mN.m |
| Current | 1.33A | Motor Length | 34mm |
| Shaft | Milling Flat Shaft 24mm Length | Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| Brand Name | Casun | Model Number | 42SHD4079-24BH |
| Certification | CE,ROHS,ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | Stepping Motor NEMA 23 1.33A ,Medical Equipment Stepping Motor NEMA 23 | ||
1.33A 42×42mm Stepping Motor NEMA 23 DC Motor For Medical Equipment With ROHS Certification. The 42mm stepper motor is designed for medical equipment applications, including precision medical imaging equipment and surgical robots. Excellent performance in applications requiring quick start/stop and frequent changes in movement direction.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.33 A |
| Holding Torque | 320 mN.m |
| Resistance | 2.7 ohm |
| Inductance | 4.2 mH |
| Rotor Inertia | 38 g-cm² |
| Motor Weight | 0.2 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!