| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° |
| Holding Torque | 5.2N.m |
| Current | 5.0A |
| Motor Length | 76mm |
| Shaft | Keyway shaft 32mm Length |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | F86SHD4112-32H |
| Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
70mm Micro Step Stepper Motor 3 Phase 1.2 Degree NEMA 34 2.0N.M 2.5A
Nema 34 Hybrid Stepper Motor with Brake 24V DC 4.5N.m Big Tough CE RoHS
Motor Step 5.5A 12N.M 15kg NEMA 34 Stepper Motor For CNC Engraving Machine
98mm Length Hybrid Stepper Motor Two Phase Nema34 86X86X98mm For Cnc Stepper
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:36x29x14cm |
| Step angel | 1.8° | Holding Torque | 5.2N.m |
| Current | 5.0A | Motor Length | 76mm |
| Shaft | Keyway shaft 32mm Length | Brand Name | Casun |
| Model Number | F86SHD4112-32H | Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 76mm NEMA 34 Stepper Motor ,Waterproof NEMA 34 Stepper Motor ,5.2N.m NEMA 34 Stepper Motor | ||
NEMA 34 stepper motors are capable of driving heavier loads and are suitable for high-precision, high-load motion control applications. These motors are widely used in various fields including 3D printers, CNC machine tools, automation equipment, and medical devices.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 86 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 5.0 A |
| Holding Torque | 5.2 N.m |
| Resistance | 0.75 ohm |
| Inductance | 6.4 mH |
| Rotor Inertia | 1400 g-cm² |
| Motor Weight | 2.3 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 86SHD4003-32 | 4.0 N.m | 1.8° | 69 mm | Key Shaft-32mm | 4.0 A |
| 86SHD4101-32 | 4.5 N.m | 1.8° | 76 mm | Key Shaft-32mm | 4.0 A |
| 86SHD4201-37 | 5.6 N.m | 1.8° | 98 mm | Key Shaft-37mm | 4.0 A |
| 86SHD4314-37 | 6.8 N.m | 1.8° | 112 mm | Key Shaft-37mm | 5.0 A |
| 86SHD4404-37 | 8.0 N.m | 1.8° | 127 mm | Key Shaft-37mm | 5.0 A |
| 86SHD4505-37 | 12.0 N.m | 1.8° | 150 mm | Key Shaft-37mm | 5.5 A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a QuoteCompany Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!