| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Carton:38x29x18cm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. |
| body | 76mm |
| reduction ratio | 1:47 |
| Brand Name | Casun |
| Model Number | 23HS30-2804S-PG47 |
| Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
57*57*54mm NEMA 23 Planetary Gear Stepping Motor Dual Shaft 50/1 For Extrusion
NEMA23 Ratio 15/1 Geared Stepper Motor With Gearbox Planetary Reducer 57mm
NEMA23 Ratio 4/1 Planetary Gearbox Stepper Motor With Gearbox For Cnc Mechanical
NEMA 23 Stepping Motor With Planetary Deceleration 76mm Body Reduction Ratio 5:1
Product Specification
| Payment Terms | D/A, T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 40000+PCS+Month |
| Delivery Time | 7-15 days | Packaging Details | Carton:38x29x18cm |
| Customized | The motor can be designed &manufactured with customized request. | body | 76mm |
| reduction ratio | 1:47 | Brand Name | Casun |
| Model Number | 23HS30-2804S-PG47 | Certification | CE,ROSH,ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Customized Planetary Gearbox Stepper Motor ,72mm Planetary Gearbox Stepper Motor ,Automation Planetary Gearbox Stepper Motor | ||
When the deceleration stepper motor operates at low speeds, the output is smoother due to the effect of the reducer, avoiding the possible vibration or stepping loss of the stepper motor at low speeds. Widely used in industrial automation, robotics, medical equipment, household appliances and other fields.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8 A |
| Holding Torque | 1.89 N.m |
| Resistance | 1.13 Ohm |
| Inductance | 5.6 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1.4 kg |
| Gear Reduction Ratio | 46.66:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130 deg C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤250N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤100N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.08m |
| Axial Play of Shaft | ≤0.4mm |
| Backlash at No-load | ≤2.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 41 mm | 48 mm | 3.6 | 90% |
| 54 mm | 4.25 | 60 mm | |
| 76 mm | 12.96 | 80% | |
| 83 mm | 15.3 | ||
| 100 mm | 18.1 | ||
| Various | 72 mm | 46.66 | 70% |
| Various | Various | 55.08 | Various |
| Various | Various | 65.025 | Various |
| Various | Various | 76.77 | Various |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Verified Supplier
"Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs... "Casun" as a national brand, we have a reputation for providing unmatched application support, consistent quality and unique products. Starting with a wide range of hybrid stepper motorsour product line has expanded to include linear actuators, BLDC motors, PM motors and more. &nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!