| Payment Terms | TT,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | 10000/month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Packaging Details | One in paperbox |
| Diameter | 105/125/145mm |
| Application | Sharpening Steel Chainsaw Chains |
| Country Of Origin | China |
| Package | One in paperbox |
| Thickness | 3/4/5/8mm |
| Inner hole | 11.1/22.2mm |
| Process | Electroplated |
| Abrasives | Diamond |
| Grit size | 60/70#, 80/100# |
| Hs Code | 6804211000 |
| Brand Name | JC |
| Model Number | 1F1 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Cubic Boron Nitride CBN Diamond Wheel Inner Hole 22mm Thickness For High Hard
Thick CBN Cylindrical Grinding Wheel 4 Inch 127mm Inside Diameter High Hardness
Electroplated CBN Diamond Wheel Cbn Abrasive Wheels 20mm Thickness ISO
Round High Hardness Diamond And Cbn Wheels With 20mm Inner Hole B213 Grit
Product Specification
| Payment Terms | TT,Western Union,Paypal | Supply Ability | 10000/month |
| Delivery Time | 7-10 days | Packaging Details | One in paperbox |
| Diameter | 105/125/145mm | Application | Sharpening Steel Chainsaw Chains |
| Country Of Origin | China | Package | One in paperbox |
| Thickness | 3/4/5/8mm | Inner hole | 11.1/22.2mm |
| Process | Electroplated | Abrasives | Diamond |
| Grit size | 60/70#, 80/100# | Hs Code | 6804211000 |
| Brand Name | JC | Model Number | 1F1 |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | diamond grinding wheel for chainsaw chains ,CBN diamond wheel for steel sharpening ,chainsaw chain sharpening diamond wheel | ||
This is the DinaSaw Cyclone Grinding Disc for chainsaw sharpeners. Specifically designed for the precision grinding of chainsaw and band saw teeth, offering exceptional sharpness and extended service life. Features an exclusive "Cyclone" cooling design that keeps the grinding zone cool, thereby preventing the saw teeth from overheating.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Diameter | 105/125/145mm |
| Abrasive Layer | Diamond / CBN / ABN |
| Thickness | 3mm, 4mm, 5mm, 8mm |
| Package | One in paper box |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Grit Size | Based on your needs |
| Country of Origin | China |
| Application | For Chainsaw Chains |
| Inner Hole | 11.1/22.2mm |
| Process | Electroplating |
CBN abrasives are suitable for steel chains only. Diamond abrasives are suitable for carbide-tipped chainsaw chains or tungsten carbide chains.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
100000-500000
Employee Number:
50~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhengzhou jinchuan abrasives Co. ltd., established in 2004, is a rapid growing enterprise who integrate the production and marketing of electroplated diamond and CBN tools. After more than 10 years effots and developments, now we have 2 companies work together, Zhengzhou Jinchuan Abrasives Co., Lt... Zhengzhou jinchuan abrasives Co. ltd., established in 2004, is a rapid growing enterprise who integrate the production and marketing of electroplated diamond and CBN tools. After more than 10 years effots and developments, now we have 2 companies work together, Zhengzhou Jinchuan Abrasives Co., Lt...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!