| Packaging Details | Wooden box packaging / cardboard box packaging |
| Delivery Time | 5-8 week |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000 units/year |
| Ex Mark | Ex d IIC T6 Gb,Zone 1&2 Ex tb IIIC T85℃ Db,Zone 21&22 |
| Material | Stainless Steel 316L |
| Resolution | 2MP(4MP/5MP/6MP/8MP etc resolution optional) |
| Optical Zoom | 36x(4x/5x/10x/22x/33x/38x etc Zoom optional) |
| IR Range | 100m(300m optional) |
| Size | Three options are available: long, short, and standard. |
| Brand Name | KAIDUN |
| Model Number | KDC-EX-□□VI2E□□ |
| Certification | DNV IECEEX |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Atxe Approval 4MP 4X Explosion Proof Anti-Corrosion IR IP Bullet CCTV Camera
4MP 18X Explosion Proof Anti-Corrosion Starlight IP Bullet CCTV Camera with
DNV IECEX ApprovalExposion Proof PTZ Dual Light IR Gas Detection CCTV Camera
Atex Approval Explosion Proof Anti-Corrosion Dual-Spectrum PTZ IP CCTV Camera
Product Specification
| Packaging Details | Wooden box packaging / cardboard box packaging | Delivery Time | 5-8 week |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000 units/year |
| Ex Mark | Ex d IIC T6 Gb,Zone 1&2 Ex tb IIIC T85℃ Db,Zone 21&22 | Material | Stainless Steel 316L |
| Resolution | 2MP(4MP/5MP/6MP/8MP etc resolution optional) | Optical Zoom | 36x(4x/5x/10x/22x/33x/38x etc Zoom optional) |
| IR Range | 100m(300m optional) | Size | Three options are available: long, short, and standard. |
| Brand Name | KAIDUN | Model Number | KDC-EX-□□VI2E□□ |
| Certification | DNV IECEEX | Place of Origin | China |
| High Light | IR explosion proof CCTV camera ,36X IR bullet camera ,36X explosion proof CCTV camera | ||
IECEX Approval Explosion Proof Fixed IR Bullet Zoom CCTV Camera
Key Features
Technical Parameters
| Material | Stainless Steel 316L |
| Protcetion Class | IP68 |
| Temp.range min | -40℃ |
| Temp.range max | +70℃ |
| Video | IP |
| Operational Areas | Outdoor |
| Mounting | Wall mounted |
| Surface | Powder coating or electric polishing |
| IR Range | 100m(300m optional) |
| Visible Resolution | 2MP,4MP,8MP etc |
| Visible Zoom | 30x/40x/46x/72x etc |
| Optional Functions | Starlight-level Lens /Black Light-levelLens/Electronic lmage Stabilization /Gyriscope/Fan/Heating/lR/Laser/Anti-Flicker,heartbeat,passwordprotection,Privacy mask,watermark |
| Voltage | DC24V/POE++/AC100-240V power optional |
| Weight | ≤10.5kg |
| Dimensions(L*W*H) | Short Type:235*167*332mm Medium Type:285*167*332mm Long Type:335*167*332mm |
| Ex Grade | Ex db I Mb Ex db IIC T6 Gb,Zone 1&2 Ex tb ⅢIC T85'℃ Db,Zone 21&22 |
| Certificates | IECEX ATEX Certification Body:DNV |
Other application areas:desert drill sites,offshore rigs,mechanical engineering,biogas plants,military,electric power,hydraulic power,railway,metallurgy,natural gas extraction,drilling platform,aerospace,marine,armed police,border defense,vessels,fireworks production,ports etc.
Service
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller,Exporter
Year Established:
2019
Total Annual:
500-800
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Strengths: 1. No. 1 Maritime Surveillance Solutions providers in China. As China's leading maritime surveillance service provider, specializing in the maritime and marine industries, we integrate production, sales, and installation services to provide customers with one-stop services. We hav... Company Strengths: 1. No. 1 Maritime Surveillance Solutions providers in China. As China's leading maritime surveillance service provider, specializing in the maritime and marine industries, we integrate production, sales, and installation services to provide customers with one-stop services. We hav...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!