| Packaging Details | 0.15mm is 100 sheets/box,0.30mm is 50 sheets/box |
| Delivery Time | 6 days |
| Payment Terms | TT,Western Union |
| Supply Ability | 10000000sqm per month |
| Validity Period | 18 Months |
| Production Time | 22-25s |
| Platesetter Compatibility | Any Thermal Platesetter In The Market |
| Color | White |
| Plate Standard Thickness | 0.15mm/0.30mm |
| Model | CD-RM |
| Plate Type | CTP Plate Without Developer |
| Hs Code | 3701302400 |
| Brand Name | PLATE-CD |
| Model Number | CD-RM |
| Place of Origin | SHENZHEN |
View Detail Information
Explore similar products
Aluminum Offset Processless Printing Plates 0.15-0.3mm For Commercial Printing
Album Violet CTP Plates Aluminum Newspaper Printing Plate Single Layer
laser imaging positive Offset Printing Plate Thermal CTP Plate 0.15-0.28mm
0.25mm aluminium offset printing plates Thermal CTP Processless Plates
Product Specification
| Packaging Details | 0.15mm is 100 sheets/box,0.30mm is 50 sheets/box | Delivery Time | 6 days |
| Payment Terms | TT,Western Union | Supply Ability | 10000000sqm per month |
| Validity Period | 18 Months | Production Time | 22-25s |
| Platesetter Compatibility | Any Thermal Platesetter In The Market | Color | White |
| Plate Standard Thickness | 0.15mm/0.30mm | Model | CD-RM |
| Plate Type | CTP Plate Without Developer | Hs Code | 3701302400 |
| Brand Name | PLATE-CD | Model Number | CD-RM |
| Place of Origin | SHENZHEN | ||
| High Light | Commercial Printing Processless CTP Plate ,professional manufacturer of ctp plate ,Commercial Printing Processless CTP Plate | ||
PLATE-CD processless CTP plates deliver exceptional commercial printing performance while eliminating traditional plate processing steps.
| Suitable For | Commercial Printing |
|---|---|
| Run Length | 100,000-200,000 Impressions |
| Production Time | 22-25 seconds |
| Maximum Coil Width | 1350 MM |
| Plate Standard Thickness | 0.15mm / 0.30mm |
| Validity Period | 18 Months |
| Platesetter Compatibility | Any Thermal Platesetter In The Market |
| Plate Type | CTP Plate Without Developer |
| HS Code | 3701302400 |
| Color | White |
PLATE-CD is the perfect processless CTP plate solution for printing companies seeking versatility and high-quality performance across various printing applications:
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
300-480
Employee Number:
120~160
Ecer Certification:
Verified Supplier
Chuangda Printing Equipment Group It is a company specializing in the production and sale of printing plates (PS Plate,CTCP Plate,CTP Plate,Processless CTP Plate, Double Layer CTP Plate), computer plate making machines (CTP machine, CTCP machine) and offset printing inks. T... Chuangda Printing Equipment Group It is a company specializing in the production and sale of printing plates (PS Plate,CTCP Plate,CTP Plate,Processless CTP Plate, Double Layer CTP Plate), computer plate making machines (CTP machine, CTCP machine) and offset printing inks. T...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!