| Model NO. | PE1200*1500 |
| Application | Mine |
| Materials | Stone,Ore,Sand |
| Outlet Size | 150-300mm |
| Inlet Size | 1500*1200mm |
| Condition | New |
| Warranty | 1year |
| After-sales Service | 1year |
| Capacity(T/H) | 400-800tph |
| Test&Installation | Professional Engineer Assigned |
| Delivery Detail | 30 Days |
| Warranty Period | 1 Year |
| Export Markets | Global |
| Products Name | Jaw Crusher |
| Transport Package | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Specification | Enterprise Standard |
| Trademark | Dingbo Machinery |
| Origin | Shanghai China |
| HS Code | 8474209000 |
| Supply Ability | 100sets/Month |
| Package Size | 420.00cm * 375.00cm * 382.00cm |
| Package Gross Weight | 100900.000kg |
| Lead Time | 30 days (1 - 1 Sets) To be negotiated ( > 1 Sets) |
| Type | Jaw Crusher |
| Motor Type | AC Motor |
| Motor Power | 180-220kw |
| Customization | Available | Customized Request |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. |
| Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ |
| Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| Packaging Details | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Delivery Time | Peak Season Lead Time: 1-3 months, Off Season Lead Time: one month |
| Payment Terms | LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO 9001, ISO 9000, ISO 14001, ISO 14000, ISO 20000, QC 080000 |
View Detail Information
Explore similar products
90-180tph Capacity Jaw Crusher for Advanced Technology Stone Rock Crushing
Complete Stone Jaw Crusher Screening Line with 90-180tph Capacity and ISO
Quarry Stone Crushing Jaw Crusher Machine PE600*900/PE750*1060/PE900*1200/PE1000
Complete Rock Crushing Machine Stone Jaw Crusher with Screening Line at
Product Specification
| Model NO. | PE1200*1500 | Application | Mine |
| Materials | Stone,Ore,Sand | Outlet Size | 150-300mm |
| Inlet Size | 1500*1200mm | Condition | New |
| Warranty | 1year | After-sales Service | 1year |
| Capacity(T/H) | 400-800tph | Test&Installation | Professional Engineer Assigned |
| Delivery Detail | 30 Days | Warranty Period | 1 Year |
| Export Markets | Global | Products Name | Jaw Crusher |
| Transport Package | Normal Packing Ls in Wooden Cases | Specification | Enterprise Standard |
| Trademark | Dingbo Machinery | Origin | Shanghai China |
| HS Code | 8474209000 | Supply Ability | 100sets/Month |
| Package Size | 420.00cm * 375.00cm * 382.00cm | Package Gross Weight | 100900.000kg |
| Lead Time | 30 days (1 - 1 Sets) To be negotiated ( > 1 Sets) | Type | Jaw Crusher |
| Motor Type | AC Motor | Motor Power | 180-220kw |
| Customization | Available | Customized Request | Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. |
| Initial Payment Full Payment | Currency | US$ | |
| Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. | Packaging Details | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Delivery Time | Peak Season Lead Time: 1-3 months, Off Season Lead Time: one month | Payment Terms | LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram |
| Place of Origin | China | Certification | ISO 9001, ISO 9000, ISO 14001, ISO 14000, ISO 20000, QC 080000 |
PE jaw crusher
| Model | Feed Opening Size(mm) | MaxFeedingSize(mm) | Adjustable Range of Output Size(mm) | Capacity (t/h) | Motor Power(kw) | OverallDimension (mm) | Weight(t) | |
| PE250*400 | 400*250 | 210 | 20-80 | 5-20 | 15 | 1450*1315*1296 | 2.8 | |
| PE400*600 | 600*400 | 350 | 40-100 | 15-65 | 30 | 1700*1732*1653 | 6.2 | |
| PE500*750 | 750*500 | 425 | 50-100 | 45-110 | 55 | 2035*1912*2000 | 11 | |
| PE600*900 | 900*600 | 500 | 65-140 | 90-180 | 55-75 | 2290*2206*2370 | 16 | |
| PE750*1060 | 1060*750 | 630 | 80-160 | 110-320 | 110 | 2655*2302*3110 | 29 | |
| PE900*1200 | 1200*900 | 750 | 100-200 | 200-400 | 132 | 3380*2870*3330 | 545 | |
| PE1200*1500 | 1500*1200 | 1020 | 150-300 | 400-800 | 180-220 | 4200*3750*3820 | 100.9 |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50000000-100000000
Employee Number:
101~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai Dingbo Heavy Industry Machinery Co., Ltd is an integrated enterprise specialized in the design, manufactures sales, installation and after sales of mining and construction machinery, is located in Pudong Airport Industrial District, Shanghai, China. The Company has independent import-export... Shanghai Dingbo Heavy Industry Machinery Co., Ltd is an integrated enterprise specialized in the design, manufactures sales, installation and after sales of mining and construction machinery, is located in Pudong Airport Industrial District, Shanghai, China. The Company has independent import-export...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!