| Model NO. | PEX300x1300 |
| Application | Construction |
| Materials | Limestone |
| Outlet Size | 65-140mm |
| Inlet Size | 900*600mm |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service | 1 Year |
| Product Name | PE Jaw Crusher |
| After-Sale Service | Problems Within 48 Hours |
| Quality | Advanced Technology |
| The Machines Classification | Jaw Crusher Machine |
| Color | Any |
| Installation | Under Technical Guidance |
| Capacity | 90-180tph |
| Transport Package | Industrial Standard |
| Specification | ISO, CE |
| Trademark | Dingbo Machinery |
| Origin | Shanghai, China |
| HS Code | 8474209000 |
| Supply Ability | 100sets/Month |
| Package Size | 272.00cm * 195.00cm * 160.00cm |
| Package Gross Weight | 11000.000kg |
| Lead Time | 30 days (1 - 1 Sets) To be negotiated ( > 1 Sets) |
| Type | Jaw Crusher |
| Motor Type | AC Motor |
| Motor Power | 55-75kw |
| Customization | Available | Customized Request |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. |
| Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ |
| Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| Packaging Details | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Delivery Time | Peak Season Lead Time: 1-3 months, Off Season Lead Time: one month |
| Payment Terms | LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram |
| Certification | ISO 9001, ISO 9000, ISO 14001, ISO 14000, ISO 20000, QC 080000 |
| Brand Name | dBm( Pejaw Crusher) |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
90-180tph Capacity Jaw Crusher for Advanced Technology Stone Rock Crushing
Complete Stone Jaw Crusher Screening Line with 90-180tph Capacity and ISO
Quarry Stone Crushing Jaw Crusher Machine PE600*900/PE750*1060/PE900*1200/PE1000
Complete Rock Crushing Machine Stone Jaw Crusher with Screening Line at
Product Specification
| Model NO. | PEX300x1300 | Application | Construction |
| Materials | Limestone | Outlet Size | 65-140mm |
| Inlet Size | 900*600mm | Condition | New |
| Warranty | 1 Year | After-sales Service | 1 Year |
| Product Name | PE Jaw Crusher | After-Sale Service | Problems Within 48 Hours |
| Quality | Advanced Technology | The Machines Classification | Jaw Crusher Machine |
| Color | Any | Installation | Under Technical Guidance |
| Capacity | 90-180tph | Transport Package | Industrial Standard |
| Specification | ISO, CE | Trademark | Dingbo Machinery |
| Origin | Shanghai, China | HS Code | 8474209000 |
| Supply Ability | 100sets/Month | Package Size | 272.00cm * 195.00cm * 160.00cm |
| Package Gross Weight | 11000.000kg | Lead Time | 30 days (1 - 1 Sets) To be negotiated ( > 1 Sets) |
| Type | Jaw Crusher | Motor Type | AC Motor |
| Motor Power | 55-75kw | Customization | Available | Customized Request |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. | Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ | Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| Packaging Details | Normal Packing Ls in Wooden Cases | Delivery Time | Peak Season Lead Time: 1-3 months, Off Season Lead Time: one month |
| Payment Terms | LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram | Certification | ISO 9001, ISO 9000, ISO 14001, ISO 14000, ISO 20000, QC 080000 |
| Brand Name | dBm( Pejaw Crusher) | Place of Origin | China |
| Model | Feed Size | Feeding Opening Size (mm) | Max.Feeding Size(mm) | Adjustment Range of Discharging Opening (mm) | Capacity(t/h) | Power(kw) | Overall Drmension (mm) |
| PE-250×400 | 400×250 | 210 | 20-80 | 5-20 | 15 | 1430×1315×1296 | |
| PE-400×600 | 600×400 | 350 | 40-100 | 15-65 | 30 | 1700×1732×1653 | |
| PE-500×750 | 500×750 | 425 | 50-100 | 45-110 | 55 | 2035×1921×2000 | |
| PE-600×900 | 900×600 | 480 | 65-140 | 90-180 | 55-75 | 2290×2206×2370 | |
| PE-750×1060 | 1060×750 | 630 | 80-160 | 110-320 | 110 | 2655×2302×3110 | |
| PE-900×1200 | 900×1200 | 750 | 100-200 | 200-400 | 132 | 3380×2870×3330 | |
| PE-1000×1200 | 1000×1200 | 850 | 195-260 | 220-450 | 160 | 3480×3876×3330 | |
| PE-1200×1500 | 1200×1500 | 1020 | 150-300 | 400-800 | 180-220 | 4200×3750×3820 | |
| PEX-150×250 | 150×250 | 125 | 10-40 | 1-5 | 5.5 | 875×758×850 | |
| PEX-150×750 | 150×750 | 125 | 18-48 | 5-16 | 15 | 1200×1500×1200 | |
| PEX-250×400 | 400×250 | 210 | 25-80 | 15-30 | 22-30 | 1667×1545×1020 | |
| PEX-250×1000 | 1000×250 | 210 | 25-60 | 16-50 | 30-37 | 1530×1992×1380 | |
| PEX-250×1200 | 1200×250 | 210 | 25-60 | 20-60 | 37 | 1900×2192×1430 | |
| PEX-300×1300 | 1300×300 | 250 | 25-105 | 20-90 | 75 | 2720×1950×1600 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50000000-100000000
Employee Number:
101~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai Dingbo Heavy Industry Machinery Co., Ltd is an integrated enterprise specialized in the design, manufactures sales, installation and after sales of mining and construction machinery, is located in Pudong Airport Industrial District, Shanghai, China. The Company has independent import-export... Shanghai Dingbo Heavy Industry Machinery Co., Ltd is an integrated enterprise specialized in the design, manufactures sales, installation and after sales of mining and construction machinery, is located in Pudong Airport Industrial District, Shanghai, China. The Company has independent import-export...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!