| Model NO. | 2400*8000/2700*3600/2700*4000/2700*4500/3200*4500 |
| Rotationl Speed | 18-37kw |
| Application | Mine |
| Materials | Stone, Ore, Sand |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service | 1 Year |
| Product Name | Ball Mill |
| Capacity (T/H) | 0.8-260tph |
| Feeding Size(mm) | <25mm |
| Finished Size(mm) | 0.074-0.89mm |
| Quality | Advanced Technology |
| Installation | Under Technical Guidance |
| Spare Parts Supply | for Whole Year |
| After-Sale Service | for Whole Using Life |
| Test&Installation | Engineer Assigned |
| Color | Grey |
| Transport Package | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Specification | Standard |
| Trademark | Dingbo Machinery |
| Origin | Shanghai, China |
| HS Code | 8474209000 |
| Supply Ability | 100sets/Month |
| Package Size | 420.00cm * 232.00cm * 333.00cm |
| Package Gross Weight | 29000.000kg |
| Lead Time | 30 days (1 - 10 Sets) To be negotiated ( > 10 Sets) |
| Type | Ball Mill |
| Motor Type | AC Motor |
| Motor Power | 18.5-1800kw |
| Customization | Available | Customized Request |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. |
| Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ |
| Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| Packaging Details | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Delivery Time | Peak Season Lead Time: 1-3 months, Off Season Lead Time: one month |
| Payment Terms | LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram |
| Certification | ISO 9001, ISO 9000, ISO 14001, ISO 14000, ISO 20000, QC 080000 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Widely Used Ball Mill for Iron Materials
Installation Under Technical Guidance Mineral Ball Grinding Mill with 1-30tph
Engineer Assigned 10-100tph Ore Ball Grinding Mill From with Rotationl Speed 18
Vibrating Ball Mill with Large Capacity Rotationl Speed 18-37kw Capacity T/H 0.8
Product Specification
| Model NO. | 2400*8000/2700*3600/2700*4000/2700*4500/3200*4500 | Rotationl Speed | 18-37kw |
| Application | Mine | Materials | Stone, Ore, Sand |
| Condition | New | Warranty | 1 Year |
| After-sales Service | 1 Year | Product Name | Ball Mill |
| Capacity (T/H) | 0.8-260tph | Feeding Size(mm) | <25mm |
| Finished Size(mm) | 0.074-0.89mm | Quality | Advanced Technology |
| Installation | Under Technical Guidance | Spare Parts Supply | for Whole Year |
| After-Sale Service | for Whole Using Life | Test&Installation | Engineer Assigned |
| Color | Grey | Transport Package | Normal Packing Ls in Wooden Cases |
| Specification | Standard | Trademark | Dingbo Machinery |
| Origin | Shanghai, China | HS Code | 8474209000 |
| Supply Ability | 100sets/Month | Package Size | 420.00cm * 232.00cm * 333.00cm |
| Package Gross Weight | 29000.000kg | Lead Time | 30 days (1 - 10 Sets) To be negotiated ( > 10 Sets) |
| Type | Ball Mill | Motor Type | AC Motor |
| Motor Power | 18.5-1800kw | Customization | Available | Customized Request |
| Shipping Cost | about shipping cost and estimated delivery time. | Initial Payment Full Payment | |
| Currency | US$ | Return&refunds | You can apply for a refund up to 30 days after receipt of the products. |
| Packaging Details | Normal Packing Ls in Wooden Cases | Delivery Time | Peak Season Lead Time: 1-3 months, Off Season Lead Time: one month |
| Payment Terms | LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram | Certification | ISO 9001, ISO 9000, ISO 14001, ISO 14000, ISO 20000, QC 080000 |
| Place of Origin | China |
Features of ball mill:
1. The ball mill is an efficient grinding tool which grind various types of material into fine powder.
2. Two grinding techniques can be used:dry-type grinding and wet-type grinding.
3. The ball mill can also be grind type and overflow type depending on the form in which the material is discharged.
4. The longer the ball mill runs, the finer the powder will be.
Working Principle for ball mill:
The ball mill has rotating cylinder that is mounted horizontally and is controlled (driven) by an outer gearwheel. A quill shaft uniformly transfers the material to the grinding chamber. The chamber consists of different specifications of steel balls such as ladder linear and ripple linear.Rotation of the horizontal cylinder creates centrifugal forces which elevates the balls to a certain height where they fall back, grinding the materials. The ground material is then discharged. ![]()
Ball mill parameters:
| Model | Cylinder rotary speed(r/min) | Loading ball weight (t) | Input size (mm) | Discharge size (mm) | Capacity (t/h) | Motor power (kw) | Weight (t) |
| Ф900×1800 | 39 | 1.5 | ≤20 | 0.075-0.89 | 0.8-2 | 18.5 | 4.6 |
| Ф900×3000 | 39 | 2.7 | ≤20 | 0.075-0.89 | 1-4 | 22 | 5.6 |
| Ф1200×3000 | 36 | 3.5 | ≤25 | 0.074-0.4 | 1.6-5 | 37 | 12.8 |
| Ф1200×4500 | 32 | 5 | ≤25 | 0.074-0.4 | 1.6-5.8 | 55 | 13.8 |
| Ф1500×3000 | 27 | 7.5 | ≤25 | 0.074-0.4 | 2-5 | 75 | 15.6 |
| Ф1500×5700 | 28 | 12 | ≤25 | 0.074-0.4 | 3.5-6 | 130 | 24.7 |
| Ф1830×3000 | 25 | 11 | ≤25 | 0.074-0.4 | 7-10 | 130 | 28 |
| Ф1830×6400 | 24 | 21 | ≤25 | 0.074-0.4 | 7-16 | 210 | 34 |
| Ф1830×7000 | 24 | 23 | ≤25 | 0.074-0.4 | 8-18 | 245 | 36 |
| Ф2100×3600 | 23 | 19 | ≤25 | 0.074-0.4 | 10-36 | 210 | 46 |
| Ф2200×4500 | 21 | 27 | ≤25 | 0.074-0.4 | 12-23 | 280 | 48.5 |
| Ф2200×6500 | 21 | 35 | ≤25 | 0.074-0.4 | 14-26 | 380 | 52.8 |
| Ф2200×7000 | 21 | 35 | ≤25 | 0.074-0.4 | 15-28 | 380 | 54 |
| Ф2200×7500 | 21 | 35 | ≤25 | 0.074-0.4 | 15-30 | 380 | 56 |
| Ф2400×4500 | 21 | 30 | ≤25 | 0.074-0.4 | 18-45 | 320 | 65 |
| Ф2400×8000 | 20 | 36 | ≤25 | 0.074-0.4 | 20-48 | 410 | 81 |
| Ф2700×3600 | 21 | 39 | ≤25 | 0.074-0.4 | 19-75 | 400 | 83 |
| Ф2700×4000 | 20 | 40 | ≤25 | 0.074-0.4 | 20-78 | 400 | 85 |
| Ф2700×4500 | 20 | 48 | ≤25 | 0.074-0.4 | 22-85 | 430 | 89 |
| Ф3200×4500 | 18 | 65 | ≤25 | 0.074-0.4 | 29-140 | 800 | 137 |
| Ф3200×5400 | 18 | 81.6 | ≤25 | 0.074-0.4 | 30-180 | 800-1000 | 146 |
| Ф3600×4500 | 17 | 88 | ≤25 | 0.074-0.4 | 35-210 | 1000 | 190 |
| Ф3600×6000 | 17 | 117 | ≤25 | 0.074-0.4 | 38-240 | 1250-1500 | 220 |
| Ф3600×8500 | 17 | 144 | ≤25 | 0.074-0.4 | 45-260 | 1800 | 260 |
![]()
![]()
1. Are you manufacture or trading company?
We are factory, established in 2010.
2. How long is your delivery time?
7-10 days for the stock, 15-30 days for the mass production.
3. What is your payment method?
30% deposit in T/T advance, 70% balance before shipment.
4.How long is the warranty? Does your company supply the spare parts?
One year. Spare parts for you at lowest cost.
5. If I need the complete crushing plant can you help us to build it?
Yes, we can help you set up a complete production line and give you related professional advice. We had already build many mining projects in China & Overseas.
6: How to get the free solution and quotation?
Please send inquiry to us ,leave your whatsapp and email,our sales manager will contact you within 1 hours.
Our Services
Pre-sales-Service: The wide product range enables us to provide our customers with stand-alone machines orcomplete processing plants.Based on our customers' request and budget, our experts makeefficient , reliable solutions.Following customers' order we produce strictly, what's more, beforeplacing the order every customer has the chance to visit DBM working machines or complete plantin the site. To ease the trip for every visitor to China, in particular the first-time visitor, we provide FOR FREE all relevant visitor-friendly services including invitation letter preparation, hotel reservation, airportpick-up, incity transportation, and sightseeing guide, etc.
*Send the engineers to guide the installation.
*Install and adjust the equipment for customers.
*Train the operator for customers.
*We also provide the technical service for our customers after the installation.
advanced Manufacturer of Crushing &Grinding Machines Shanghai dingbo has always been committed to manufacturing mining crushing equipment, sand-making equipment and industrial grinding equipment.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50000000-100000000
Employee Number:
101~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai Dingbo Heavy Industry Machinery Co., Ltd is an integrated enterprise specialized in the design, manufactures sales, installation and after sales of mining and construction machinery, is located in Pudong Airport Industrial District, Shanghai, China. The Company has independent import-export... Shanghai Dingbo Heavy Industry Machinery Co., Ltd is an integrated enterprise specialized in the design, manufactures sales, installation and after sales of mining and construction machinery, is located in Pudong Airport Industrial District, Shanghai, China. The Company has independent import-export...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!