| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets/month |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Stretch Film with Wooden Case |
| Fastest Speed | 50 books/min |
| Max. Book Size | 360x250mm |
| Min. Book Size | 180x140mm |
| Max. Pile Height | 270mm |
| Dimensions | 3300×1194×1647mm |
| Weight | 50kg |
| Voltage | 3ph,380V/50Hz,16A |
| Compressed Air | 0.5-0.7MP |
| Brand Name | HXCP |
| Model Number | HX681 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
380V/50Hz Hardcover Book Interleaving Pile Stacking Machine for Customer
3ph Voltage Double Deep Pallet Racking System for Heavy Duty Storage Hardcover
Customizable Feeding Stacking and Palletizing for Various Book Sizes hardcover
Compressed Air 0.5-0.7MP Feeding Stacking and Palletizing HX681 Solution for 3ph
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 100 sets/month |
| Delivery Time | 15 work days | Packaging Details | Stretch Film with Wooden Case |
| Fastest Speed | 50 books/min | Max. Book Size | 360x250mm |
| Min. Book Size | 180x140mm | Max. Pile Height | 270mm |
| Dimensions | 3300×1194×1647mm | Weight | 50kg |
| Voltage | 3ph,380V/50Hz,16A | Compressed Air | 0.5-0.7MP |
| Brand Name | HXCP | Model Number | HX681 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | hardcover book stacker 180 degree rotating ,HX681 pile stacker 50bpm efficiency ,interleaving stacker stable performance | ||
HX681 Hardcover Book Interleaving Pile Stacking Machine can be set up flexibly within the in-line system and can be used as an end stacker or a pass-through stacker. The books can be turned in the stacker at 90° or 180° angles. By the synchronously rotating turn-table plates ensure that the books retain their form during turning. Stable and efficient stacking, used for the pre-packing procedures of books and periodicals after printing, using machines to replace labor, saving manpower and time; up to 50 books per minute. It can be used for multi-model equipment matching linkage lines.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
1993
Total Annual:
40000000-45000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, Dongguan Haoxin Precision Machinery Co., Ltd. set its goal at the beginning of its establishment to "be the world's leading post-press solution provider". It was born out of second-hand equipment repair and refurbishment business and has accumulated a large number of w... Founded in 1993, Dongguan Haoxin Precision Machinery Co., Ltd. set its goal at the beginning of its establishment to "be the world's leading post-press solution provider". It was born out of second-hand equipment repair and refurbishment business and has accumulated a large number of w...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!