| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 100 sets/month |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Stretch Film with Wooden Case |
| Speed | 60pcs/min |
| Board Thickness | 1-4mm(optional device for minimum thickness 0.6mm) |
| Spine Width | 6-80mm |
| Width of Channel Rail | 4-15mm |
| Thickness of Center Board Strip | 1-4mm(the most thickness is 2.5mm when width isThickness of Flexible Spine is 6mm) |
| Thickness of Flexible Spine | 0.3-0.5mm |
| Maximum Size (Expand) of Hardcover | 680x390mm |
| Minimum Size (Expand) of Hardcover | 105x160mm |
| Compressed Air Requirments | 650L/min @6bar |
| Power | 15.5kW (Heating for Glue Melting 6kW) |
| Weight | 6300kg |
| Dimensions | 5.7x3.3 |
| Brand Name | HXCP |
| Model Number | HX60 PLUS |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
HX60 PLUS Efficient Production Hardcover Case Making Machine for Bible Rigid Box
HX60 PLUS High Performance Hardcover Case Making Machine for Diary Notebook
Customizable Case Maker for Hardcover Books 105×160mm Minimum Size
Magazine Material Type Paper Hardcover Case Making for Binding
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union | Supply Ability | 100 sets/month |
| Delivery Time | 30days | Packaging Details | Stretch Film with Wooden Case |
| Speed | 60pcs/min | Board Thickness | 1-4mm(optional device for minimum thickness 0.6mm) |
| Spine Width | 6-80mm | Width of Channel Rail | 4-15mm |
| Thickness of Center Board Strip | 1-4mm(the most thickness is 2.5mm when width isThickness of Flexible Spine is 6mm) | Thickness of Flexible Spine | 0.3-0.5mm |
| Maximum Size (Expand) of Hardcover | 680x390mm | Minimum Size (Expand) of Hardcover | 105x160mm |
| Compressed Air Requirments | 650L/min @6bar | Power | 15.5kW (Heating for Glue Melting 6kW) |
| Weight | 6300kg | Dimensions | 5.7x3.3 |
| Brand Name | HXCP | Model Number | HX60 PLUS |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | HX60 PLUS hardcover case making machine ,high precision book making equipment ,hardcover case machine with warranty | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
1993
Total Annual:
40000000-45000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, Dongguan Haoxin Precision Machinery Co., Ltd. set its goal at the beginning of its establishment to "be the world's leading post-press solution provider". It was born out of second-hand equipment repair and refurbishment business and has accumulated a large number of w... Founded in 1993, Dongguan Haoxin Precision Machinery Co., Ltd. set its goal at the beginning of its establishment to "be the world's leading post-press solution provider". It was born out of second-hand equipment repair and refurbishment business and has accumulated a large number of w...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!