China PTGLS5AR0R8M1B53B0 Murata Electronics Posistor For Circuit Protection
  1. China PTGLS5AR0R8M1B53B0 Murata Electronics Posistor For Circuit Protection
PTGLS5AR0R8M1B53B0 Murata Electronics Posistor For Circuit Protection
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description THERMISTOR PTC 16V 0.8 OHM 120C
Category Sensors, TransducersTemperature SensorsPTC Thermistors
Product Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package Bulk
Resistance @ 25°C 800 mOhms
Series Posistor®
Supplier Device Package -
Mfr Murata Electronics
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Power - Max 1.5 W
Resistance Tolerance ±20%
Package / Case Disc, 6.0mm Dia x 4.0mm W